Kripto Para

İsviçre Merkez Bankası’ndan şaşırtan CBDC açıklaması

  Dünyanın önde gelen ülkelerinde merkez bankalarının dijital merkez bankası para birimi (CBDC) çalışmaları sürüyor. Çalışmalar tüm hızıyla devam ederken İsviçre Merkez Bankası’ndan böyle bir plan olmadığına dair açıklama geldi…

  İsviçre Bankacılar Birliği (SBA) toplantısında kripto para dünyasını şaşırtan açıklamalar yapıldı. İsviçre Merkez Bankası baş ekonomisti Carlos Lenz, toplantıda bankaların CBDC hakkındaki görüşlerini ifade etti. “İsviçre için yeni para birimleri mi?” başlıklı bir tartışma belgesi yayınlayan bankacılar birliğinde önemli ifadelere yer verildi. 

  Baş ekonomist Carlos Lenz, İsviçre Merkez Bankası’nın şu anda CBDC konusunda herhangi bir planı olmadığını açıklamasıyla herkesi şaşırttı: “Bu, üretim düzeyinde bir uygulama değil. Şu anda dijital merkez bankası parasını tanıtma planı yok. Bu aynı zamanda toptan satış alanı için de geçerlidir.”

  CBDC Deneyleri Söz Konusu Olabilir

  Bu açıklamalara rağmen İsviçre Merkez Bankası’nın CBDC konusunda hareketsiz kalmayacağı ve deney yapma imkanlarının araştırıldığı şu şekilde belirtildi: “İsviçre, toptan CBDC olanaklarını araştıran ülkeler arasında yer alıyor. Haziran 2021’de SNB, Banque de France ve BIH, özel sektörle ortak yürüttükleri sınır ötesi işlemlerin çözümüne yönelik bir deneyi duyurdular.” 

  Açıklamada İsviçre Merkez Bankası’nın Fransa ile ortaklık gerçekleştirerek sınır ötesi ödemeler konusunda deneyler yaptığı ifade edildi. Bu sayede bankalar birliği özel sektörde müşteri ödemeleri için yaratıcı çözümler geliştirilebileceğini vurguladı: “Toptan bir CBCD üzerinde çalışmak, SNB’nin özel sektörün müşteri ödemeleri için özel çözümler geliştirme kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor.”

  Euro Kararıyla Karşılaştırma 

  İsviçre Bankacılar Birliği (SBA) toplantısında konuşan Carlos Lenz, CBDC’leri ülkeye tehdit olarak sunan komşu ülkelerinin görüşlerini önemsemediklerini söyledi. Bu durum Euro’nun piyasaya sürüldüğü dönemde çıkan tartışmalara benzetildi: “O dönem için de ödemelerin birdenbire euro olarak yapılacağı korkusu da vardı ama bu olmadı.” İsviçre Merkez Bankası’nın, CBDC’ler konusunda adım atmaması kripto para dünyasında şaşkınlıkla karşılandı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle