Kripto Para

El Salvador en sert BTC karşıtı tepkiyi gördü!

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador, Bitcoin’i (BTC) resmi para birimi ilan ederek hem geleneksel piyasalarda hem de kripto para piyasalarında büyük ses getirdi. Kabul edilen ancak henüz yürürlüğe girmemiş olan yasa için El Salvador’da muhalefetler tepki göstermeye devam ediyor.

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Haziran ayı başlarında Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında, El Salvador’da Bitcoin’i (BTC) resmi para birimi ilan etmek istediklerini açıkladı. Kripto topluluklarının nabzını ölçen Bukele, kripto para piyasalarından oldukça olumlu dönüşler aldı. Bu açıklamasından yaklaşık bir hafta sonra yasa tasarısını Senato’ya sunan Bukele, tasarının onaylanmasıyla birlikte istediğini de elde etmiş oldu. Böylece El Salvador’da 8 Haziran tarihinde Bitcoin, ülkenin resmi para birimi olarak kabul edildi.

  Dünyadan El Salvador’un BTC Hamlesine Tepkiler

  El Salvador’da BTC hamlesine kadar ülkenin resmi para birimi ABD dolarıydı. Ancak onaylanan yasayla birlikte artık ülkede işletmeler, satıcılar BTC ile de satış yapmak zorunda kalacak. Söz konusu onaylanan yasanın 7 Eylül tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı. Yani 7 Eylül tarihinden sonra kripto para piyasalarında seyir, El Salvador’daki kullanım alışkanlığına göre değişiklik gösterebilir. El Salvador’un BTC adımı kripto para piyasalarında fazlasıyla olumlu karşılandı. Ancak IMF ve Dünya Bankası gibi kuruluşların yanı sıra bu adım birçok yerden tepki de aldı.

  Chicas Bitcoin’den Nefret Ediyor

  Bazı kuruluşların ve ülkelerin tepki göstermesinin yanı sıra El Salvador’da da BTC adımı hala tam olarak kabul görmüş değil. Zira halkın bir kısmı, muhalefetten birçok isim Nayib Bukele’nin meclise sunduğu ve onay alan bu yasa için tepki göstermeye devam ediyor. Bu tepkilerden belki de en şiddetli olanı El Salvador’un eski hükümet başkanı Eugenio Chicas’tan geldi. Chicas’ın gösterdiği tepkiye bakıldığında BTC’den adeta nefret ettiği görülüyor.

  Boynunda Çıkartma ile Meclise Geldi

  El Salvador Yasama Meclisi Özel Komisyonu ile görüşmeler yapan Chicas, medyanın gösterdiği ilgiyi de kullanarak BTC’yi istemediğini açıkça belirtti. Meclise “Bitcoin’e Hayır” çıkartmalarıyla gelen ve hatta bunlardan birini boynuna asan Chicas, El Salvador’da Bitcoin’i istemediği için sokağa dökülen insanların gücünü de arkasına almak istiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle