Kripto Para

Güney Kore kripto para yatırımlarından dolayı eleştiriliyor

  Son 4 sene içinde Güney Kore hükümetinin dolaylı olarak kripto para ile bağlantılı şekilde yatırım yaptığı iddiaları gündeme geldi. Güney Kore’de Halk Gücü Partisi üyesi Yun Chang-hyun’un gündeme getirdiği iddialarda detaylar da ortaya çıktı.

  Kripto paraların bilinirliği son dönemlerde en üst seviyelere çıktı. Dünyanın pek çok yerinde insanlar kripto paraları hızla benimsedi ve bu benimseme gün geçtikçe de artıyor. İnsanların yoğun olarak kripto paralara yönelmesiyle, hükümetlerin bu konuda nasıl adımlar atacağı merak ediliyordu. Bazı ülkelerden kripto para alanına ilişkin adımlar atıldı, bazılarında altyapı çalışmaları başladı. Ancak Güney Kore hükümetinin, kripto paralar ile ilgili olarak dolaylı da olsa 4 yıl önceden bu yana adım attığı iddiaları gündeme geldi.

  Yatırım Yapan Kamu Kuruluşları

  Güney Kore’de Halk Gücü Partisi üyesi Yun Chang-hyun, 5 Mayıs tarihli açıklamalarında 5 farklı kamu kuruluşunun, kripto para borsalarına yatırım yapan fonlara 50,21 milyar won (yaklaşık 45 milyon dolar) yatırım yaptığını söyledi. Söz konusu yatırımların ise Bithumb ve Upbit gibi borsalara yönelik olduğu düşünülüyor. Korea Herald’ın verdiği habere göre yatırımlar 2017 yılında başladı ve Mart 2021 dönemine kadar devam etti.

  İşlemlerde en büyük yatırımın 34,3 milyar won ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Bakanlığı tarafından yapıldığı ifade edildi. Bakanlığın 2017’deki ilk yatırımının ise 19,3 milyar won olduğu düşünülüyor. Yatırım yapan diğer kamu kuruluşları arasında Ulusal Egemenlik Servisi, Kore Kalkınma Bankası ve Kore Endüstriyel Bankası yer alıyor.

  Adalet Bakanı’nın Açıklamalarının Yatırımlara Etkisi

  Güney Kore Adalet Bakanı Park Sang-ki, 2018 yılındaki açıklamasında kripto para yatırımını “kumar onatmaya” benzetmişti. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Bakanlığı’nın, bu açıklama sonrası yatırım miktarını 2,8 milyar wona düşürdüğü öğrenildi. Ardından 2020 yılında bu yatırımlarda bir kez daha küçülmeye gidildiği ve 600 milyon wona düşürüldüğü öğrenildi. Fakat miktar 2021 yılı ilk çeyreğinde tekrar 2,4 milyar wona yükseldi.

  Chang-hyun Yatırımlardan Dolayı Hükümeti Eleştirdi

  Yun Chang-hyun, ülkede şimdiye kadar izlenmiş olan kripto para politikaları ile bu yatırımların uyuşmadığını dile getirdi. Hükümeti eleştiren Chang-hyun açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Eğer dijital coinlere yatırım yapmak kumarsa, kamu kuruluşlarının kripto para borsalarına yaptığı yatırımları nasıl açıklayacaksınız?”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle