Kripto Para

Fransa CBDC 5. testini çoktan tamamlamış!

  Tüm dünyada ülkeler arasındaki merkez bankası dijital parası (CBDC) rekabeti hız kazanmış durumda. Fransa, bu rekabette güçlü şekilde yer almaya devam ediyor. Fransa Merkez Bankası, Euroclear ve BNP Paribas gibi yatırım bankaları ile Mart ayında 5. CBDC testini tamamladığını açıkladı.

  Tüm dünyada kripto paraların geniş sınırlara ulaşması ile birlikte merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları da hız kazanmaya başladı. Çin’in 2014 yılından bu yana öncüsü olduğu CBDC çalışmalarında yıllardır birçok ülke adımlar atıyor. Ancak 2021 yılında kripto paraların kazandığı popülarite, ülkeleri daha çok harekete geçirdi. Bununla birlikte birçok ülke ya da bölge, CBDC konusundaki çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunmaya başladı. Benzer yönde bir açıklama 6 Temmuz tarihinde Fransa’dan geldi.

  Fransa Merkez Bankası CBDC 5. Testini Mart Ayında Tamamladı

  Fransa Merkez Bankası, 6 Temmuz tarihinde CBDC çalışmalarına ilişkin bir açıklama yaptı. Merkez Bankası, CBDC çalışmalarında 5. testleri Mart ayında tamamladığını aktardı. Merkez Bankası ayrıca bu test çalışmalarında Euroclear ve BNP Paribas gibi bazı yatırım bankaları ile birlikte çalıştıklarını da duyurdu.

  Fransa Merkez Bankası, Mart ayında gerçekleştirildiğini duyurduğu 5. test çalışmasını Blockchain şirketi LiquidShare ile birlikte yaptığını belirtti. Yapılan açıklamada Blockchain teknolojisi kullanıldığı hem listelenmemiş olan hem de borsada işlem görmekte olan menkul kıymetlerin ihraç ve uzlaştırılmasının talep edildiği belirtildi.

  Yapılan Açıklama ve Test Çalışmasında Yer Alan Şirketler

  Fransa Merkez Bankası’nın yürüttüğü test çalışmalarında ayrıca CACEIS Bank, Axa Investment Managers, CIC Market Solutions, Euronext, Credit Agricole Titres, Caisse des Depots, Banque Postale ve daha birçok şirket de yer aldı. Fransa Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  Bu test, ikincil piyasadaki borsalar da dahil olmak üzere ihraç ve uzlaştırma faaliyetlerinin entegrasyonunu test etmeye olanak tanıdı.”

  Fransa ile İsviçre Arasında CBDC Çalışma Ortaklığı Kurulmuştu

  Geçtiğimiz ay içinde Fransa Merkez Bankası, İsviçre Ulusal Bankası ile bankadan bankaya toptan kredi piyasalarını kapsayan “Project Jura” isimli yeni bir CBDC testini de duyurmuştu. Bu çalışma kamu işlemlerini kapsamıyordu. Fransa Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada ayrıca CBDC testlerinin devam ettiği ve öğrenilen her şeyin CBDC yararına analizlerde kullanılacağını duyurdu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle