Kripto Para

4 ülke ortak bir CBDC için bir araya geliyor!

  Tüm dünyada, merkez bankaları arasında CBDC yarışı hız kesmeden devam ederken, 4 ülke ortak bir dijital para çalışması için bir araya geldi. Bu ülkeler arasında Avustralya, Güney Afrika, Malezya ve Singapur yer alıyor.

  Merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları, ilk olarak 2014 yılında Çin’de başladı. Bu konuda dünyada lider olan Çin, 2022 yılında dijital yuanın tam anlamıyla kullanıma geçmesini amaçlıyor. Bu nedenle de Çin, kontrolü dışında hareket eden Bitcoin (BTC) benzeri kripto paralara ve dijital varlıklara savaş açmış durumda. CBDC’nin önemi Çin dışında neredeyse tüm ülkeler tarafından artık anlaşıldı ve bu nedenle de dünyada merkez bankaları arasında bir CBDC yarışı başladı. Şimdi bu yarışa 4 ülke ortak bir CBDC çalışmasıyla adım atmaya hazırlanıyor.

  Açıklama, Avustralya Merkez Bankası’ndan Geldi

  Finans sektörlerinin hala en tartışmalı konularından biri olan CBDC’ler, ülkelerin odağında yer almaya devam ediyor. Ortak bir CBDC çalışması için bir araya gelen 4 ülke arasında Avustralya, Güney Afrika, Malezya ve Singapur yer alıyor. Bu ortak CBDC çalışmalarında yer alacak olan Avustralya’nın daha önce CBDC’ler ile uluslararası bir ödeme denemesi yapmayı hedeflediği de biliniyor. Söz konusu ortak CBDC çalışmalarıyla ilgili açıklama da 2 Eylül Perşembe günü Avustralya Merkez Bankası’ndan geldi.

  CBDC İşlemlerinde Kripto Paralardan İlham Alındı

  Avustralya Merkez Bankası tarafından yapılan basın açıklamasında; Avustralya’nın Malezya, Güney Afrika ve Singapur ile birlikte sınır ötesi işlemleri kolaylaştırması beklenen ve birden fazla merkez bankasının dahil olacağı bir dijital para birimini test etmeye karar verdikleri belirtildi. Bu 4 ülkenin, uluslararası ödemelerde hızlı ve sorunsuz işlemler yapabilmek için kripto paralardan ilham aldıkları belirtiliyor. Ülkeler, CBDC’leri bu tür işlemlerde kullanmanın, geleneksel yöntemlere göre bir avantaj sağlayıp sağlamadığını görmek istiyor.

  Uluslararası CBDC’nin Kullanımı Daha Zor Olabilir

  Avustralya, Güney Afrika, Malezya ve Singapur tarafından atılan ortak CBDC adımı, CBDC konusunda atılmış en büyük uluslararası adım olarak kabul görüyor. Ancak bunun, klasik CBDC’lerden daha karışık ve kullanımının daha zor olacağı tahmin ediliyor. Bu zorluklar konusunda, bu 4 ülkenin merkez bankalarının nasıl adımlar atacakları takip edilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle