Kripto Para

CBDC raporu yayınlandı: Finans sistemi değişebilir!

  Dünyanın en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Fitch Ratings, yayınladığı son raporunda merkez bankası dijital paralarına (CBDC) değindi. Kuruluş, CBDC’lerin mevcut finans sistemini değiştirebileceğine inanıyor.

  Kripto paralar, Bitcoin’in (BTC) tam anlamıyla 2010 yılında hayatımıza girmeye başlaması ile birlikte finans sektöründe köklü değişikliklerin başlamasında rol oynamaya başladı. Ardından sektöre merkez bankası dijital paraları (CBDC) girmeye başladı. CBDC’ler, dünya genelinde merkez bankalarının oluşturduğu, üretildiği ülkenin yasal para biriminin dijital karşılığı olan, genellikle dağıtık defter teknolojisi (DLT) tabanlı token’lardır. CBDC’ler ve kripto para birimleri benzer teknolojiyi kullanıyor olsa da bazı açılardan birbirleri ile ayrılır.

  Fitch Ratings Finans Sisteminin CBDC’ler ile Değişebileceğine İnanıyor

  Dünyanın en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan olan Fitch Ratings, yayınladığı son raporunda CBDC’lere yer verdi. Kuruluş, CBDC’lerin mevcut finans sistemlerini değiştirebileceğine inanıyor. Fitch Ratings, CBDC’lerin finans sistemlerini nasıl etkileyebileceğini inceledi.

  Kuruluşun incelemesinin temelinde hükümetlerin finanslar verileri ve yeni ekonomik politika seçenekleri yer aldı. Dünyada birçok ülke kendi CBDC’leri ile halihazırda ilgileniyor. Bu konuda ilk adımı atan Çin, ileri derecede geliştirme aşamasında yer alırken, Bahamalar gibi bazı ülkeler ise çoktan CBDC’lerini piyasaya sürmüş durumda.

  Fitch Ratings CBDC’lerin Fayda ve Risk Getireceğini Düşünüyor

  Çin ve Bahamalar gibi ülkeler CBDC’ler konusunda ilerlemiş olarak kabul görürken, ABD ve İngiltere gibi dünya ekonomisine yön veren ülkelerde ise hala CBDC’lerin fizibilitesi ve CBDC’lerin finansal sistemlere etkisi gibi konuların araştırması yapılıyor.

  Fitch Ratings, CBDC’lerin hem fayda sağlayacağını hem de risk getireceğini düşünüyor. Bu nedenle kuruluşun raporuna göre merkez bankaları riskleri ve faydaları dengelemek durumunda kalacak.

  Kuruluşun Dijital Ödemeler Vurgusu

  Fitch Ratings, nakit ödemelerin git gide azaldığı bir dönemde CBDC’lerin, merkez bankalarının finans sistemleri üzerindeki güçlü konumlarını korumak için önem arz ettiğine inanıyor. Şirketin konuya ilişkin yer verdiği ifadeler şöyle:

  “Bireysel CBDC’lerin temel faydaları, otorite destekli nakit olmayan ödemeleri toplumun daha geniş şekilde dijitalleşmesine adım atılarak yenilikler ile geliştirme potansiyellerinde yatıyor.”

  Fitch Ratings, dijital ödemelerin yeni fırsatlar oluşturduğuna ve dijital ekonomiye güç verdiğini düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle