Kripto Para

FED’in repo hamlesi BTC fiyatında düşüşe neden oldu

  ABD Merkez Bankası (FED) tarafından atılan ters repo hamlesi, Bitcoin yatırımcılarının satış yapmasına yol açtı. BTC’den çıkış yapan kripto para yatırımcıları tercihlerini dolardan yana kullanmaya başladı…

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında gerileme devam ediyor. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından açıklanan son faiz hamlesi kripto para yatırımcılarının radarına takıldı. FED’in faizleri artırması ve yatırımcıların gecelik işlemlere rekor miktarda nakit taşıması, Bitcoin fiyatında çakılmayı beraberinde getirdi.

  ABD Merkez Bankası, yaklaşık 70 piyasa katılımcısından ters repo programı aracılığıyla 756 milyar dolar topladı. Bu miktar, geçen hafta yatırılana kıyasla yaklaşık 172 dolar fazla olunca piyasaları da olumsuz etkiledi. Sadece 53 yatırımcının başvurduğu bir önceki günkü talebe göre 235 milyar dolar yüksekte çıkan bu miktar, Bitcoin fiyatını da fena çarptı.

  Bitcoin Yatırımcıları Satış Yaptı

  Bilindiği üzere ters repo, büyük ölçekli para piyasası fonlarından ve devlet destekli bankalardan nakit alımıyla gerçekleşiyor. Bu işlemler FED’in son hamlesine kadar yüzde sıfır getiri sunuyordu. FED, daha hızlı ve daha erken faiz oranı artışlarının sinyalini vermesinden sonra yatırımcıların dikkatini çekti. 

  Normal şartlarda FED’in 2024 yılında faiz artışı yapması bekleniyordu. Ancak son veriler ve açıklamalara göz atıldığında beklenen artışın 2023 yılında gerçekleşeceği belli oldu. Bunun üzerine FED ters repo oranını yüzde 0.05’e çıkardı. Merkez bankası bu hamlesi ile faiz kazanmak için daha fazla nakit ayıran yatırımcıların ilgi odağı haline geldi. Bitcoin yatırımcıları da satış yaparak dolara yöneldi.

  Bitcoin Fiyatı Düşmeye Devam Edecek Mi?

  Kripto para piyasasında yaşanan bu gelişme ile ilgili açıklamalarda bulunan kripto cüzdan hizmeti Mercuryo'nun kurucu ortağı ve CEO'su Petr Kozyakov şunları söyledi: “Bitcoin fiyatı ile Fed'den Ters Repo piyasası arasında artan ters orantılı bir korelasyon görüyoruz. Birçok yatırımcı daha yüksek getiri vadettiği için daha fazla fiyat oynaklığı sunan Bitcoin'i seçiyor. Ancak mevcut piyasa trendleriyle birlikte bazı BTC yatırımcıları, belki de doların konumu bu noktada hayati önem taşıdığından pozisyonlarını değiştiriyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle