Kripto Para

Fed’in faiz tutumuna ilişkin dev iddia: Agresif tavır sürecek!

  Kripto para piyasası 2022 genelinde ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal sıkılaştırma politikalarıyla baskılandı. Fed’in agresif faiz artırımlarına devam edip etmeyeceği piyasalar adına merak uyandırırken, New York Times ortaya ciddi bir iddia attı. İddiaya göre Fed, Kasım ve Aralık aylarında da agresif para politikası tavrından ödün vermeyecek.

  ABD Merkez Bankası (Fed), 2022 genelinde parasal sıkılaştırma adımları atmaya başladı. Gelen bu adımlarla birlikte Fed, Ocak ayı haricinde 2022’de tüm FOMC toplantılarında faiz artırma kararı aldı. Fed’in faiz artırımları doların küresel piyasalarda güç kazanmasını sağlarken, Bitcoin (BTC) ve kripto paralar bu kararlarla birlikte baskı altında kaldı. Fed’in agresif parasal sıkılaştırma adımlarına devam edip etmeyeceği merak edilirken, New York Times ortaya güçlü bir iddia attı ve Fed’in Kasım ve Aralık aylarında da tavrını sürdüreceğini öne sürdü.

  Fed Agresif Faiz Artışlarını Sürdürecek Mi?

  New York Times’ta yer alan iddialara göre Fed, enflasyonun azalmaması ve işgücü piyasalarının güçlü duruşunu sürdürmesi nedenleri ile yılın son toplantısının gerçekleştirileceği Aralık ayında da faiz artırım oranını düşürmeyecek. Öte yandan New York Times’ta yer alan iddiaya göre Fed, Kasım ayında da neredeyse kesin olarak 75 baz puanlık faiz artışı uygulayacak. Fed’in, Aralık ayında da bu mantalitesini koruyabileceği ifade ediliyor.

  Fed Üyelerinin Anlaşma Sağladığı Öne Sürüldü

  Gazetede yer alan habere göre Fed, Aralık ayında da benzer bir faiz artışına gidecek ve hatta ilerleyen aylarda da bu tutumunu devam ettirebilir. Söz konusu haberde konuya ilişkin olarak, “Kasım ayındaki toplantıda 75 baz puan faiz artırımına gidileceği yönünde Fed üyeleri arasında tam bir anlaşma sağlandı” ifadeleri yer aldı. New York Times gazetesi, Fed yetkililerini bu kararda ısrarcı olmaya iten ekonomi verilerinin, güçlü işgücü piyasası rakamları ve hızla düşüşe geçmeyen enflasyon verileri olduğunu öne sürdü.

  Fed Başkan Yardımcısı “Israrcı Tavrın” Süreceğini Açıkladı

  Geçtiğimiz günlerde Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard yaptığı bir açıklamada, Fed’in parasal sıkılaştırma politikalarında ısrarcı davranmaya devam edeceğini dile getirmişti. Öte yandan Ekim ayının başlarında açıklanan tarım dışı istihdam verileri de beklentilerin üzerinde gelmişti. Bu verilerin ortaya çıkmasıyla birlikte Fed’in Kasım ayında aynı oranda veya daha yüksek bir oranda faiz artışına gideceği beklentisi de güçlenmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle