Kripto Para

Fed’in 2 şube başkanından kritik enflasyon açıklamaları!

  ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geçtiğimiz hafta 50 baz puanlık faiz artışı kararı sonrası, Fed Atlanta ve Fed Minneapolis başkanları, peş peşe kritik enflasyon açıklamalarında bulundu. İki başkan da enflasyonun çok yüksek olduğunu ve dikkatli adım atmak zorunda olduklarını dile getirdi.

  Küresel finans piyasalarında olduğu gibi kripto para piyasalarında da kararları yakından takip edilen ABD Merkez Bankası (Fed), 3-4 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen toplantı sonrası 50 baz puanlık faiz artışı açıkladı. Enflasyon ile mücadele kapsamında parasal sıkılaştırma politikasına dönen Fed’in iki ayrı şube başkanından enflasyon ve Fed kararlarına ilişkin önemli açıklamalar geldi. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, yaptıkları açıklamalarda enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ve Fed’in adımlarında çok dikkatli olması gerektiğini dile getirdi.

  Atlanta Fed Başkanı Bostic’in Açıklamaları

  Atlanta Fed Başkanı Bostic, açıklamasında Fed’in 50 baz puandan daha yüksek seviyede faiz artırmasına gitmesine gerek olmadığını düşündüğünü ifade etti. Raphael Bostic açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  “Enflasyon çok yüksek, Fed bir amaç doğrultusunda hareket etmeli. 50 baz puandan daha büyük artışlar yapılmasına ihtiyacımızın olduğunu düşünmüyorum. 2023 yılının sonu itibariyle Fed’in doğal bir oran olan yüzde 2 ile 2,5 arasında bir yerde olması gerekir. Fed iki ya da üç adım daha atacak ve ekonomiyle enflasyonun bu adımlara nasıl karşılık vereceğini görecek. Tedarik zincirleri gibi Fed kontrolü dışındaki unsurların daha iyi bir duruma gelmesini umuyorum. Ekonominin sağlam bir gidişata oturması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. İhtiyaç olursa parasal daraltma kısıtlı halde yapılabilir.”

  Minneapolis Fed Başkanı Kashkari’nin Açıklamaları

  Atlanta Fed Başkanı’nın konuya ilişkin açıklamalarının yanı sıra Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de CNBC’den gelen soruları yanıtladı ve enflasyonun çok yüksek olduğunu, tedarik zincirlerindeki sorunların 2023’ten önce çözülmesini beklemediğini ifade etti. Kashkari bunun yanında yüzde 2’lik enflasyon seviyesine yeniden inecekleri konusunda bir şüphesinin olmadığını da vurguladı. Kashkari konuya ilişkin açıklamasında şöyle konuştu:

  “Yüzde 2’lik hedefimize ulaşmak için yapacağımız daha çok fazla iş var. Son aylarda para daraltma politikasını da ciddi şekilde artırdık. Yüzde 2’lik seviyeye yeniden ineceğimiz konusunda şüphem yok.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle