Kripto Para

Facebook’un kripto parası Diem testleri başlıyor

  Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden Facebook, kripto para çalışmalarına hız kazandırdı. Anonim kaynaklara göre Facebook heyecanla beklenen Diem için ilk stablecoin testlerini bu yıl içinde başlatmayı planlıyor. 

  Kripto para basınında geniş yankı bulan habere göre, ismini açıklamayan kaynak, bir süredir gizli tutulan Facebook’un Diem projesi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Facebook tarafından çıkarılacağı duyurulduktan sonra sessizliğe bürünen dijital para projesi hakkında şok gelişmeler yaşanıyor. 

  İsviçre gütmeyen kuruluş Diem Birliği'nin dolar destekli stablecoin testlerini başlatmak için harekete geçtiği belirtildi. 2021 yılı içinde Diem testlerini tamamlamak isteyen dev şirket çalışmalarına hız kazandırdı. Birlik, ilk olarak geçtiğimiz yılın sonlarında stablecoin’i kısmi olarak başlatmayı planladıklarını açıklamıştı. 

  Facebook Diem Ne Zaman Çıkacak?

  Kripto para dünyasında ve yatırımcılar arasında büyük heyecan yaratan Facebook şirketinin dijital para projesinde çalışmalar devam ediyor. Bu yılın başlarında testlerin başlayacağına dair açıklamalar yapılsa da planlanan tarihten aylar geçmesine rağmen yeni bir gelişme yaşanmadı. 

  Dev sosyal medya şirketi Facebook, küresel dijital para projesi Libra’nın ismini değiştirerek Diem üzerinde karar kılmıştı. Şirketin bu değişikliğe gitmesindeki temel sebep, ABD’li regülatörlerden gelen tepkilerden sonra imajını tazelemek olmuştu. Kripto para uzmanları ve piyasa yorumcuları, isim değişikliği ile birlikte bazı önemli değişimlerin de yaşandığına dikkat çekti.

  Diem Onay Alabilecek Mi?

  Uzun bir süredir heyecanla beklenen Diem projesi hakkında açıklama yapan isimlerden biri de First Digital Assets Group CEO'su Ran Goldi oldu. Şirket şu anda Diem’in ödeme aracı olarak kullanılabilmesi için altyapı inşa ederken yönetici isimden dikkat çekici açıklamalar geldi. Diem’in arkasındaki teknolojinin geçtiğimiz yıl açıklanan sisteme göre değiştiğini ve blockchain ağında düzenleyicilerin onayını alabilecek değişimlerin yapıldığını belirtti.  

  Chainalysis CEO'su Michael Gronager da Facebook’un dijital para projesi hakkında açıklamalar yaptı. “Diem'in bu yıl onay alacağını düşünüyorum. Aksi halde bir fırsat kaçırmış oluruz” diyen Gronager, projeyi büyük bir merakla beklediklerini kaydetti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle