Kripto Para

Bitcoin'in gücü Avustralya'da artıyor! ASX Borsasına Spot ETF'ler geliyor

  Bitcoin spot ETF'leri artık Avustralya'nın en büyük borsası olan ASX'te sunulacak. ABD'de 10 Ocak'ta kabul edilmelerinden bu yana bu fonlar 50 milyar doların üzerinde yatırım çekti.

  Kripto para birimleri piyasasında önemli bir gelişme yaşanıyor. ABD’de büyük ilgi gören Bitcoin spot borsa yatırım fonları (ETF’leri), şimdi de Avustralya’nın finans dünyasına adım atıyor.

  Bu yeni finansal araçlar, yatırımcılara Bitcoin’e doğrudan maruz kalma fırsatı sunuyor ve kripto para birimlerinin ana akım finansal sistemlerdeki yerini sağlamlaştırıyor.

  ABD’DEN ASX’E UZANAN YOL

  ABD’de 10 Ocak’ta onaylanan ve kısa sürede 50 milyar dolarlık yatırım çeken Bitcoin spot ETF’leri, Avustralya’nın en büyük hisse senedi borsası olan ASX’e (Australian Securities Exchange) geliş hazırlıkları yapıyor.

  Bloomberg’in haberine göre, 2.7 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip ASX, yıl sonuna kadar birçok Bitcoin spot ETF’ini listelemeyi planlıyor. Bu adım, kripto para birimlerinin geleneksel finans piyasalarında daha da kabul görmesini sağlayacak bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyor.

  YENİ ETF BAŞVURULARI VE BEKLENTİLER

  Avustralya’da zaten 2022 yılından bu yana Bitcoin ve Ether’e dayalı spot ETF’ler, CBOE Avustralya borsasında işlem görmekte. Şu an için Global X 21Shares şirketinin Bitcoin ve Ethereum üzerine ETF’leri bulunuyor. Ancak, VanEck gibi önde gelen finans şirketlerinin de aralarında bulunduğu bazı firmalar, yeni Bitcoin spot ETF başvuruları yapmış durumda. BetaShares ve DigitalX gibi Avustralya merkezli şirketler de bu alanda yer almayı hedefliyor.

  ASX, Avustralya’daki hisse senetleri piyasasının yaklaşık %80’ini yönetiyor ve işlemlerin büyük bir kısmı bu platform üzerinden gerçekleşiyor. Bu nedenle, Bitcoin spot ETF’lerinin ASX listesine eklenmesi, piyasaya büyük bir likidite akışı sağlayacak ve kripto para birimlerinin daha geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşmasına olanak tanıyacak.

  ABD’de 11 Ocak’ta işleme açılan Bitcoin spot ETF’leri, toplamda 53 milyar dolarlık bir yatırım topladı. Ayrıca, Bitcoin ve Ether spot ETF’leri, Hong Kong borsasında da listelenmeye başlayacak. Bu gelişmeler, kripto para birimlerinin küresel finans piyasalarındaki etkisini ve kabulünü artırıyor. Kripto para birimlerinin geleceği, bu tür yenilikçi finansal ürünlerle daha da parlak hale geliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle