Kripto Para

Evergrande olayı nedir, kriptolar neden etkilendi?

  Kripto para piyasaları, yeni haftanın açılışında, Bitcoin’in (BTC) öncülüğünde sert düşüşler yaşadı. Ortaya atılan iddialara bakıldığında, bu düşüşlerin de arkasında, dolaylı da olsa Çin’in olduğu görülüyor. Çin merkezli dev şirket Evergrande’nin iflas ettiği iddiaları, piyasada etkisini gösterdi.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yeni haftanın açılış gününde, sabah saatlerinde 45 bin dolar bandının altına sarktı. 7 Eylül tarihinde 52 bin doları gören ve ardından gelen düşüşlerle 42 bin dolar bandına kadar gerileyen BTC, daha sonra toparlanmış ve 45 bin dolar üstünü test etmeye başlamıştı. Daha sonra 48 bin doları da yeniden test etmeye başlayan BTC, hafta açılışında tekrar 45 bin doların altına sarktı. BTC’deki bu düşüşün arkasında, Çin merkezli dev şirket Evergrande’nin iflas ettiği iddialarının bulunduğu düşünülüyor.

  Evergrande Nedir?

  Evergrande, Çin’in en büyük şirketleri arasında yer alıyor. İnşaat odaklı bir şirket olan Evergrande’nin ayrıca; gıda, elektrikli araç ve spor sektörü yatırım ve hizmetleri de bulunuyor. Şirket, bünyesinde 200 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor. Hong Kong’da listelenen dev şirket ayrıca Global 500 listesinde de yer alıyor. Yani bu, gelir bakımından Evergrande’nin dünyanın en büyük şirketleri arasında olduğunu gösteriyor. Şirketin sahibi Xi Jiayin ve şirketin Çin genelinde, 280’den fazla şehirde 1.300’den fazla projesi bulunuyor.

  Şirketin Açıklaması, İflas İddialarını Doğurdu

  Konut sektöründe tek başına bir marka olan Evergrande, ilk olarak 20 Eylül tarihinde yapması gereken faiz ödemelerini yapamayacağını söylediğinde iflas söylentileri ortaya çıktı. Ayrıca iddialarda, şirketin çalışanlarından borç aldığı ve bu borçları da ödemediği bilgisi yer alıyor. Bu kadar büyük bir şirketin batması ihtimalinin düşük olduğu düşünülse de Çin kanadından konuya ilişkin bir açıklama yapılmamış olması da piyasalarda paniğe yol açıyor. Analistler, Evergrande’nin iflas ettiği iddialarını, 2008’deki küresel finansal krize sebep olan Lehman Brothers’ın çöküşüne benzetiyor.

  İddiaların Kriptolara Etkisi

  Şirketin iflas ettiği iddialarının gündeme gelmesiyle birlikte, şirket hisseleri %80’den fazla değer kaybetti. Geleneksel ekonomi piyasalarında yaşanan bu ani ve sert dalgalanma, etkisini kripto para piyasalarında da gösterdi. İddiaların ortaya çıkmasıyla birlikte BTC’deki değer kaybı %7 oranına, Ethereum’daki (ETH) değer kaybı da %8 oranına ulaştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle