Kripto Para

Çin ve ABD kripto paralara yön verdi!

  Kripto paraların değer kayıpları devam ediyor. Belirsizlikler kripto para piyasalarını da etkilemiş durumda. Geçtiğimiz süreçte yaşanan krizler ve kripto para piyasalarının yakından takip ettiği isimler grafikleri etkilemis durumda. 

  Çin’de devam eden Evergrande krizi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde SEC Başkanı’nın açıklamaları, lider kripto para birimi Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini olumsuz etkilemiş durumda. Bazı coinler  hala ayakta durmaya devam etse de kripto para piyasalarında genel bir düşüş hakim.

  6 Haftanın En Dip Seviyesi

  Lider kripto para birimi Bitcoin, SEC Başkanı Gary Gensler’in kripto para piyasalarını düzenleme getirilmesi yönündeki çağrısından sonra son 6 haftanın en dip seviyesini gördü. 40 bin dolar seviyesinin altına düşen BTC daha sonra bir miktar toplanarak 41 bin dolar seviyelerine geldi. 

  Çin’de Evergrande Belirsizliği

  Çin dünyanın son yıllarda en çok gelişme kaydeden ekonomisi olması ile beraber Çinli şirketlerde de büyümeler yaşandı. Evergrande de bu şirketler arasında yer bulurken on zamanlarda kripto para borsalarının da etkileyecek gelişmelerin odağında bulunuyor. Çin’in sermaye açısından en büyük 2. gayrimenkul şirketi olan Evergrande, 300 milyar dolarlık borcu nedeni ile iflas sinyalleri vermeye başladı. Bu haberden sonra kripto para borsalarında düşüşler ardı ardına geldi. Bu haberden sonra kripto paraların atası Bitcoin 48 bin dolardan 43 bin dolar seviyelerine kadar geriledi. Ardından SEC Başkanının açıklamaları BTC’nin değer kaybını hızlandırdı.

  SEC Başkanı’nın kripto para piyasaları hakkında devler denetiminin şart olduğunu belirttiği açıklamasından sonra ise 6 hafta sonra ilk kez 40 bin doların altını gören BTC hızlı düşüş ile yatırımcısını üzdü. 

  AVAX Bir Miktar Toparladı

  Genel olarak düşüşün hakim olduğu kripto para piyasalarında uzmanlar düşüş sebeplerini Çin ve ABD’de gelişen bu olaylara bağlamış durumda. Ayrıca son ilk 100 coin içerisinde 88’i son 24 saat içerisinde eksi yönde ilerledi. İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum da günlük bazda yüzde 4 civarında düşüş kaydetti. Avalanche (AVAX) ise gelişen olayların ardından hızlı toplanarak yüzde 8 civarında bir yükseliş kaydetti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle