Kripto Para

BTC 600 bin TL’ye çok yaklaştı!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Türk Lirası karşısında son 2 haftalık süreçte %52’den fazla değer artışı yaşadı. Dolar kurunda yaşanan değer artışının yanında ABD doları karşısında değerlenen Bitcoin, TL karşısında böylece daha büyük oranlarda kazançlar elde etti.

  Dolar/TL kuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndaki (TCMB) görev değişiklikleri sonrasında yeni tarihi zirvelerini belirledi. 15 Ekim’de, haftanın son işlem gününde dolar/TL kuru 9,27 seviyesine yükselerek tarihi rekor seviyesini gördü. Küresel piyasalarda güçlenen dolar ve yurtiçi piyasalarda zayıflayan TL arasındaki makas açıldı, bu durum ABD doları karşısında son günlerde yeniden yükselişler elde eden Bitcoin’in (BTC), TL karşısında yeni rekor seviyelere ulaşmasına zemin hazırladı. Bitcoin, son 15 günde TL karşısında %52’den fazla değer artışı kaydetti.

  BTC, TL Paritesinde Yeni Rekor Kırdı

  Bitcoin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC), ProShare şirketinin ETF başvurusuna onay vermesiyle birlikte hızlı bir yükseliş elde ederek 63 bin dolar sınırına yaklaştı. Bitcoin 14 Nisan tarihinde 64 bin 890 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdığında, Türk Lirası karşısında 527 bin 007 TL seviyesine ulaşmıştı. 15 Ekim tarihinde dolar kurunda gelen artış ve Bitcoin’in yükselmesi ile birlikte BTC/TRY paritesi 581 bin 787 seviyesini gördü ve tüm zamanların rekorunu kırdı.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  BTC, TL Karşısında 2 Haftada Yüzde 50’den Fazla Değerlendi

  ABD dolarının 15 Ekim tarihi itibariyle 9,27 TL seviyesine ulaşması, küresel piyasalarda ABD dolarının güçlenmesinin yanı sıra Türk Lirası’nın gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında değer kaybetmesi, beraberinde BTC/TRY paritesinde de rekor seviyelerin görülmesini sağladı. Elde edilen verilere göre Bitcoin, sadece Ekim ayı sürecinde TL karşısında %52’den fazla değer artışı yaşadı. Yalnızca 15 Ekim tarihinde BTC/TRY paritesindeki günlük değer artışı da %10 civarında kaydedildi.

  Piyasalarda Bitcoin Beklentileri

  ABD doları karşısında ise Bitcoin’den yeni rekor beklentileri artmaya devam ediyor. Birçok analist ve uzman, Ekim ayında ve genel olarak yılın son çeyreğinde Bitcoin’in yeni rekor seviyelere ulaşacağı öngörüsünde bulunuyordu. 2021 son çeyreğinin ilk 2 haftasında BTC, bu yöndeki öngörülere uygun hareket ediyor. 16 Ekim tarihinde 61 bin 669 dolar seviyesinde giriş yapan BTC, ATH seviyesine oldukça yakın bölgelerde seyrediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle