BTC neden düşüyor? Uzmanlardan yatırımcılara uyarı geldi

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki düşüş kripto para yatırımcısında paniğe yol açtı. BTC’deki gerileme hareketini yorumlayan Matrixport analistleri yatırımcılara bazı uyarılarda bulundu…

  Kripto para yatırımcıları için korku dolu bir gün yaşanıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında yükseliş beklentisinin olduğu bir dönemde sert satışlar gündeme geldi. Asya piyasalarının açıldığı sabah saatlerinde BTC’deki gerileme yüzde 7’ye ulaştı. Kayıplarını bir miktar toparlayan Bitcoin’de 22 bin dolarlı seviyelerin görülmesi panik yarattı.

  Ünlü kripto para platformu Matrixport, BTC’deki bu düşüşü değerlendirirken önemli detaylara dikkat çekti. Matrixport ekibine göre, lider kripto para biriminin 22 bin 800 doların altında fiyatlanması durumunda işler değişebilir. Ünlü analistler, bu seviyenin altında saatlik ve günlük kapanış olması durumunda yatırımcıların risklerini yüzde 50 oranında azaltması tavsiyesinde bulundu. 

  BTC Fiyatındaki Düşüş Devam Edecek Mi?

  Kripto para sektörünün en büyük bankası Silvergate’in iflas edeceğine ilişkin spekülasyonlar Bitcoin fiyatında düşüş hareketini tetikledi. Öte yandan piyasa üzerinde epeydir baskı oluşturan FED’in para politikası da bu dönemde etkili oluyor. Analistler, yükselen ABD dolarının BTC ve kripto paralar için bir diğer olumsuz işaret olduğunu vurguladı. 

  BTC ile Nasdaq borsası arasındaki korelasyonu göz önünde bulunduran Matrixport analistleri şu paylaşımda bulundu: “Yatırımcılar gelecekteki teknolojik büyüme beklentilerine bağlı kaldıkları için bu korelasyonun azalması, uzun vadeli kripto maruziyetini sürdürmek için destekleyici oluyor.”

  Nasdaq Satışları Olumsuz Etkileyebilir. 

  Makro verilerle ilgili son durumu değerlendiren analistler, “Ancak makro verilerin olumsuz tarafı ABD’de işlem gören teknoloji hisseleri için daha olumsuz etki oluşturuyor. Zira ABD hisse senedi piyasalarının yeniden satış yapmaya başladığı görülüyor.” dedi. Kripto para piyasası genelinde görülen olumsuz tabloya rağmen Matrixport analistleri gelecek adına umutlu konuştu.

  2023 yılının sonlarına doğru ABD’de enflasyonun bu yıl kesin bir şekilde düşmesini bekleyen analistler, FED’in faiz oranlarını yükseltmeyi bırakmasını bekliyor. Uzmanlara göre FED’in faiz politikasında değişikliğe gitmesi BTC fiyatını olumlu etkileyecek. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle