Kripto Para

Tesla ikinci çeyrekte BTC’ye elini bile sürmedi!

  Kripto para piyasalarına 2021 yılında damgasını vuran Tesla şirketi, özellikle de Bitcoin (BTC) yatırımıyla tüm dikkatleri çekmişti. Şirket, yılın ikinci çeyrek bilançosunu da açıkladı. Rapora göre Tesla ikinci çeyrekte hiç BTC satışı yapmadı. Ancak BTC’den dolayı şirketin zararı oldukça büyük.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında çok büyük ve hızlı bir büyüme elde etti. Bu büyümenin arkasında ise birden çok etkenin bir araya gelmesi bulunuyordu. Ancak bu etkenler arasında en önemlisi ise sektöre kurumsal yatırımcıların girişiydi. MicroStrategy’nin Bitcoin (BTC) yatırımı ile başlayan serüvene daha sonra birçok başka şirket daha dahil oldu. Bu süreçte sektöre giren şirketlerden biri de 1,5 milyar dolarlık yatırımı ile e-otomobil üreticisi olan, Elon Musk’ın da CEO’su olduğu Tesla şirketi oldu.

  Tesla 2. Çeyrekte Bitcoin Satmadı

  Tesla şirketi 2021 yılının ilk çeyrek ortalarında 1,5 milyar dolarlık BTC satın alarak piyasada büyük bir hareketliliği tetikledi. Ancak daha sonra şirketin aldığı kararların da etkisi ile piyasada negatif bir hareketlilik görüldü. Bu da Tesla’nın BTC satacağına ilişkin düşünceleri ve yorumları güçlendirdi. Buna paralel olarak Tesla, ilk çeyrekte elindeki BTC’lerin bir kısmını sattı. Ancak 2. çeyrek raporlarına bakıldığında, şirketin BTC satmadığı görülüyor.

  Tesla’nın BTC Satışı Yapmadığı Kesinleşti

  Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde The B Word konferansında aslında BTC satmadığını dile getirmişti. Tesla şirketi 2021 yılı ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı. Rapora göre Tesla’nın elinde hala 1,3 milyar dolarlık Bitcoin bulunuyor. Verilerle birlikte Tesla’nın satış yapmadığı, Musk’ın da açıkladığı gibi kesinleşmiş oldu. Birçok analist, Tesla raporlarında tam tersi bir verinin paylaşmış olması durumunda BTC’nin 30 bin dolar altına sarkma olasılığının da olduğunu ifade ediyor.

  Tesla’nın BTC Yatırımlarından Zararı 23 Milyon Dolar

  Tesla verilerine bakıldığında, şirketin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında Bitcoin alım-satımı yapmadığı görülüyor. Öte yandan şirketin Bitcoin yatırımlarından dolayı bu çeyrekte 23 milyon dolarlık zarar ettiği de görülüyor.

  Tesla’nın raporlarını açıklaması ile Amazon’un duyurusu benzer zamanlarda gündeme geldi. Amazon’un haberi BTC’de satış baskısı oluştururken, Tesla verilerinin bu baskıyı frenlediği ifade ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle