Kripto Para

BTC neden yükseldi? İşte uzmanlardan 3 etken

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), uzun bir düşüş eğiliminin ardından 40 bin dolar bandının üzerine tekrar çıkmayı başardı. Öte yandan Ethereum (ETH) da 3 bin dolar bandını yeniden aştı. Uzmanlar, kripto paralarda artış görülmesinin arkasındaki 3 nedene odaklandı.

  Bitcoin (BTC), Kasım ayında gördüğü 69 bin dolar seviyesindeki ATH’den sonra uzun bir düşüş sürecine girdi. Bu süreçte sert değer kayıpları yaşayan ve 33 bin dolar bandına kadar çekilen BTC, 40 bin dolar desteğini kaybettikten sonra uzunca bir süre bu bölgenin altında fiyat mücadelesi vermeye başladı. 40 bin dolar altında hareket eden BTC, hafta sonuna girilirken 41 bin dolar seviyesinin de üzerine çıkmayı başardı. BTC ile birlikte kripto para piyasaları genel tabloda yukarı yönlü hareketlenirken, uzmanlar da bu yükselişlerin arkasındaki etkenlere odaklandı.

  Nasdaq ile Bitcoin Arasındaki İlişki

  Çinli kripto gazetecisi Colin Wu, Nasdaq’ın son dönemlerde %2’lik bir artış yaşadığını ve bunun yakın zamanda Bitcoin fiyatına yansıyacağını ifade etmişti. Wu, söz konusu öngörülerinde Bitcoin’in 41 bin dolar üzerine çıkacağını da ifade etmişti. Bu öngörüler doğru çıktı ve BTC 41 bin 400 dolar ile Cuma kapanışını yaptı. Uzmanlar, Nasdaq Bileşik Endeksi ve Dow Jones ile Bitcoin arasında son zamanlarda yakın bir ilişki olduğunu ifade ediyor. Uzmanlara göre Bitcoin’in yükselişindeki etkenler arasında ilk sırada Nasdaq etkeni bulunuyor.

  Hisse Senedi Piyasalarındaki Artış ve Amazon

  Bir diğer taraftan uzmanlar, uzun bir süredir Bitcoin ile hisse senedi piyasaları arasındaki artan korelasyona dikkat çekiyordu. Santiment verilerine göre Bitcoin fiyatı 21 Ocak tarihinden bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı. Hisse senedi piyasaları da son olarak e-ticaret devi Amazon’un 4. çeyrek bilançosunu açıklaması ile birlikte yukarı yönlü bir hareketlilik yaşadı. Amazon, 2021 yılı 4. çeyreğinde %9 artışla 137,4 milyar dolara ulaştığını raporladı ve durum hisse senedi piyasalarına da yansıdı. Hisse senedi piyasalarındaki korelasyon da uzmanlara göre Bitcoin fiyatına olumlu şekilde döndü.

  Korku ve Açgözlülük Endeksi

  Uzmanlara göre, artışa geçen kripto paralarla birlikte kripto piyasasındaki Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin de aşırı korku bölgesinden uzaklaşması da Bitcoin fiyatına pozitif etki etti. Endeks, son düşüşlerle birlikte 11 seviyesini gösteriyordu ve Bitcoin’in 41 bin 400 dolarda kapanış yapmasıyla birlikte 33 seviyesine yükseldi. Her ne kadar endeks BTC’deki artış sayesinde korku bölgesinden uzaklaşmış olsa da bu endeksteki artışın da BTC’ye yansıdığı ifade ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle