Kripto Para

BTC ETF’i, ilk gününde neler yaptı?

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Cuma günü ProShares Bitcoin Strategy ETF’ini onayladı. ProShares şirketinin ETF’i, NYSE’de “BITO” adıyla listelendi. BITO, ilk işlem gününde yaklaşık 1 milyar dolarlık hacimle kapanış yaparak, borsadaki “en iyi açılışlardan birini” gerçekleştirdi.

  Kripto para piyasaları ve özellikle de kurumsal yatırımcılar, uzun bir süredir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), bir Bitcoin (BTC) ETF başvurusuna onay vermesini bekliyordu. Cuma gününe kadar SEC, gelmiş olan başvuruları değerlendirmiş ve her defasında geri çevirmişti. Ancak 15 Ekim Cuma günü SEC, ProShares şirketinin ETF başvurusuna onay verdi. Kripto para piyasalarında heyecan yaratan bu gelişme sonrası, SEC’den onay alan ProShares Bitcoin Strategy ETF’i, Salı günü New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) listelendi.

  BITO, Borsadaki “En İyi Açılışlardan Birini” Yaptı

  19 Ekim Salı günü NYSE’de “BITO” adıyla listelenen ETF, ilk işlem gününde 990 milyon dolardan fazla işlem hacmi yakaladı. BITO böylece, Mart 2021’de borsada listelenen ve ilk gününde 439 milyon dolar işlem hacmi yakalayan VanEck Social Sentiment ETF’ini (BUZZ) geçmeyi başardı. Yaklaşık 1 milyar dolarlık hacim ile ilk işlem gününü kapatan BITO, böylece borsadaki “en iyi açılışlardan birini” gerçekleştirmeyi de başarmış oldu.

  İlk Gününde Fona 550 Milyon Dolarlık Sermaye Girişi Yaşandı

  NYSE borsasında, Nisan 2021’de listelenmeye başlayan BlackRock’un ESG odaklı borsa yatırım fonu, Bloomberg verilerine göre ilk işlem gününde 1,25 milyar dolarlık işlem hacmini görerek bir rekor elde etmişti. İşlem hacmi ile en iyi açılışlardan birine imza atan BITO, ProShares verilerine göre, yönetimi altındaki 570 milyon dolarlık varlık ile günü kapattı. NYSE borsasına ilk gününde 20 milyon dolar ile giriş yapan fona, ilk gününde yaklaşık 550 milyon dolarlık sermaye girdi.

  Bitcoin, Yeni Rekora Gidebilecek Mi?

  BITO’nun NYSE’de işlem görmeye başlaması ile birlikte Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesine çok yaklaştı. 64 bin 500 dolar seviyesini gören Bitcoin’in, bu gelişmeden aldığı destekle ivmelenerek yeni bir rekor seviyesi oluşturması beklentisi de böylece güçlendi. Bitcoin, 64 bin 890 dolardaki rekorunu da 14 Nisan tarihinde, Coinbase’in Nasdaq borsasında listelendiği gün elde etmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle