Kripto Para

Ethereum Londra güncellemesi neden önemli?

  24 Haziran gününde Ethereum Londra güncellemesi testnet üzerinden başlatılacak. ETH yatırımcıları tarafından merakla beklenen bu yükseltmenin piyasaya nasıl etki edeceği de merak konusu oldu…

  Kripto para sektörünün en önemli yapı taşlarından biri olan Ethereum, son dönemde artan işlem ücretleri ve ağ sorunları sebebiyle sık sık eleştirilerin hedefi oluyordu. 2020 yılının sonlarında uzun soluklu bir güncelleşme sürecine giren Ethereum ağında ilk olarak “Beacon Chain” hayata geçirildi.

  ETH geliştiricileri birleşme aşamasına kadar çeşitli testnet süreçlerini başlatacak. Birleşme sonrasında Ethereum ağı üzerinde yapılan transferler daha düşük maliyetli ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilecek. Birleşmeden önceki son durak olarak görülen Ethereum Londra güncellemesi de heyecanla beklenmeye başladı.

  24 Haziran’da Başlatılacak

  Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından geçtiğimiz Nisan ayında detaylı olarak duyurulan Londra güncellemesinde EIP (Ethereum Improvement Proposal) büyük rol üstleniyor. Bu kavram, Türkçe olarak Ethereum Geliştirme Önerisi şeklinde tanımlanıyor. Bu kapsamdaki güncelleme detayları EIP olarak adlandırılıyor.

  ETH yatırımcılarını heyecanlandıran Londra güncellemesinin 24 Haziran Perşembe günü, Ropsten ağında, 10499401 numaralı blokta başlaması bekleniyor. Ropsten, Ethereum testnet sürecinin deneme ağlarından biri olmasıyla dikkat çekiyor. Testnet çatallanması başarıyla tamamlanınca, Ethereum ana ağı üzerinde güncelleme resmileşecek.

  ETH Güncelleştirmelerinin Avantajları

  EIP-1559’un destekçisi olarak öne çıkan EIP-3198 teklifi, ağ üzerinde oluşturulan bloklardaki taban ücret getirilerini tamamlayacak. Zincir üzerindeki akıllı sözleşme erişimini gerçekleştirecek teklifin ağın güvenliği ve gas ücretlerindeki türev değişimlerini engellemesi bekleniyor.

  Londra güncelleştirmesindeki önemli tekliflerden biri olarak öne çıkan 3529 numaralı teklif, sistemdeki işletme geri ödemelerini yüzde 50 oranından yüzde 20’ye düşürecek. Geri ödemelerde öne çıkan bu avantaj, fazladan olan blok boyut varyansını telafi edecek. Ayrıca bu teklif sayesinde bloklar güncel gas ücretini maksimum 2 defa olacak şekilde tüketebilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle