Kripto Para

İngiltere kuş uçurmayacak! Yeni yasa kriptoları da kapsıyor

  Bir süredir kripto para piyasalarına yönelik düzenleme çalışmaları yürüten İngiltere’de, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatı bu çalışmaları hızlandırdı. İngiltere’de hükümet, kara para akışına darbe vurulması için çıkarılacak olan yasayı hızlandırma kararı aldı.

  Kripto para piyasalarındaki büyümeyi değerlendiren ve atılacak olan adımlarını şekillendirmek isteyen ülkeler arasında İngiltere de yer aldı. Son dönemlerde kripto para sektörüne yönelik sert adımlar atan İngiltere’de, bir süredir özellikle kara para aklamayı önleme adına çalışmalar yürütülüyordu. Hükümet yetkilileri, kripto paraları kapsayan bu çalışmalar için bir yasa tasarısı hazırlama aşamasındaydı ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatına başlaması ile birlikte İngiltere’deki bu çalışmalar hız kazandı. İngiliz hükümeti, deniz aşırı kara para akışına darbe vurmak istiyor.

  Gayrimenkul Satışı Yapan Şirketler, Varlıkları Bildirecek

  Birleşik Krallık’ta, 2018 yılında hazırlanan ancak daha sonra askıya alınmış olan yasa tasarısı, “anonim mülk ve arazi sahiplerinin kimliklerinin açığa çıkarılmasını” talep ediyordu. Bir süredir askıda olan bu tasarı, Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte yeniden hızlandırılmış şekilde gündeme geldi. Buna göre Birleşik Krallık’ta mülk ve arazi satışı yapan deniz aşırı şirketlerin artık satış yaptıkları kişilerin kimlik kayıtlarını açıkça bildirmeleri gerekiyor. Ayrıca bu zorunluluğun yanı sıra varlıkları açıklanmayan kişilerin malvarlıklarına da el koyulabilecek.

  Varlıkları Açıklanmayanlara Hapis Cezası

  İngiltere’den yeniden gündeme gelen yasa tasarısı, Birleşik Krallık’taki arazi ve mülk sahiplerinin arkasında suç ile bağlantılığı kişilerin olup olmadığının tam olarak belirlenmesini hedefliyor. Varlıkları açıklanmayan emlak şirketlerinin yöneticilerine bu yasa ile el koyulabileceği gibi, bu kişilere 5 yıla kadar hapis cezası da verilebilecek. Bilindiği gibi uzun yıllardır başta İngiltere olmak üzere Birleşik Krallık’ta çok sayıda Rus oligarkın gayrimenkul tarzı işyerlerini aldıkları biliniyor. Öte yandan aynı topraklarda, Arap petrol zenginlerinin de benzer işler yürüttükleri biliniyor.

  “Oligarkların Kaçacak Hiçbir Yeri Olmayacak”

  Söz konusu yasa ile tasarlanan reformlar, ikinci bir “ekonomik suç yasası” ile güçlendirilebilecek. Bu aşamadan sonra ise kara para aklamada yoğun olarak kullanıldığı iddia edilen kripto paralara da el koyulabilecek. Konuya ilişkin olarak Pazar günü açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Liz Truss, 100’den fazla dolar milyarderini kastederek bir “oligark hedef listesi” oluşturduklarını dile getirdi. Truss açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Yaptırımlar silsilesi olacak. Özel jetler, mülkler ve diğer varlıklarını hedef alacağız. Oligarklar hedefimizde. Kaçacak, saklanacak hiçbir yerleri olmayacak.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle