Kripto Para

Şaka değil! Birleşik Krallık "kripto merkezi" olabilir

  Kripto para piyasalarına ve genel olarak kripto paralara karşı sert regülasyon adımları atması ile bilinen Birleşik Krallık'ta, Dijital Teknoloji Bakanı Chris Philip başta Londra olmak üzere birçok şehri kripto merkezi haline getirmek istediklerini açıkladı. Bakan, açıklamasında bunlar olurken regülasyonlardan da taviz verilmemesi gerektiğini ima etti.

  Birleşik Krallık, kripto paraların 2021 yılında hızla büyümesi ve yaygınlaşması konusunda en sert regülasyon adımlarını atan ülke ve bölgelerden biri oldu. Birçok konuda “yatırımcıların korunması” amacı ve gerekçesi ile kripto paralarla ilgili yasaklamalar ve kısıtlamalar getirilen Birleşik Krallık’ta, bu kez de kripto paralara yönelik beklenmedik bir olumlu açıklama gündeme geldi. Birleşik Krallık Dijital Teknoloji Bakanı Chris Philip, başta Londra olmak üzere birçok şehri kripto merkezi haline getirmek istediklerini dile getirdi.

  Bakan Chris Philip’in Açıklamaları

  Birleşik Krallık, özellikle son 1 yıldaki sert regülasyon kararlarıyla biliniyordu ve ilk kez Birleşik Krallık’ta bir politika yapıcıdan kriptolar adına bu denli pozitif açıklamalar geldi. ABD medyasından Bloomberg’in bir radyo programına katılarak burada açıklamalarda bulunan Bakan Philip, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Birleşik Krallık ve özellikle Londra’nın önemli bir kripto para merkezi olmasını istiyoruz. Tabii ki bunu yaparken halkı ve kamuyu korumayı, ayrıca özellikle de kara para aklama tarzında suç teşkil eden faaliyetleri de önlemek istiyoruz. Kripto paraların yaptırımları delmek gibi hareketlerde kullanılmasını da engelleyebiliyor olmamız gerekiyor.”

  “Londra Borsası Nasdaq’tan Daha İyi Korundu”

  Bakan Philip yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta bir teknoloji konferansına katıldığını ve burada, Londra Borsası’nda listelenen bazı teknoloji şirketlerinin CEO’ları ile bir araya gelerek onlarla konuşma fırsatı bulduğunu ifade etti. Philip konuya ilişkin açıklamasında, Londra Borsası’nın mevcut dönemde Nasdaq’tan daha iyi korunmayı başardığını ifade etti. Bakan Chris Philip söz konusu açıklamasında şöyle konuştu:

  “Geçtiğimiz hafta Londra Teknoloji Konferansı’ndaydım ve orada birçok CEO ve yönetici ile konuşma fırsatı buldum. Hepsi bana dünyadaki hisse senetleri düşüşünden en çok etkilenen borsanın Nasdaq olduğunu ve kendileri Londra Borsası’nda değil de orada listelenmiş olsalardı, çok daha büyük bir darbe almış olacaklarını söylediler.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle