Kripto Para

İstanbul halkı kripto paralara güvenmiyor

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan İstanbul Barometresi’nin şubat ayı verileri açıklandı. Kripto paralarla ilgili fikirlerin de yer aldığı verilerin sonuçlar ise şaşkınlık yarattı. Türkiye’de kripto para kullanımı günden güne artış gösterirken, kripto paralara güvenen kişi sayısının düşük olması dikkat çekti.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan değerlendirmede kripto paralar ile ilgili son durum ortaya konuldu. Katılımcılara kripto paralar hakkında bilgi sahibi olup olmadıkları, kripto para yatırımlarını güvenilir bulup bulmadıkları gibi birçok farklı soru soruldu. Alınan sonuçlarda İstanbul’da kripto para hakkındaki bilgi düzeyi ve güvenilirlik oranları ise şaşkınlık yarattı.

  Uluslararası düzeyde gerçekleştirilen araştırmalarda Türkiye’nin en çok kripto paralarla ilgilenen Avrupa ülkesi olduğu ortaya koyulmuştu. Bununla beraber son dönemlerde yaşanan ekonomik süreçlerin etkisi ile de kripto paraya ilgi yükselişe geçti. Bununla beraber yapılan değerlendirmelerde İstanbul’da kripto paraların bilinirliği ve güvenilirliğinin düşük olması dikkat çekti.

  Kripto paralara yönelik bilgi düzeyi beklentilerin altında

  Şubat ayı verileri için katılımcılara kripto paralarla ilgili bilgi düzeyler soruldu. Blockchain tabanlı Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar ile ilgili tamamen bilgi sahibi olan katılımcıların oranı yüzde 4.8’de kaldı. Bilgi sahibi olan katılımcı oranı yüzde 18.6 olurken, az bilgi sahibi olan katılımcı oranı ise yüzde 19 oranında gerçekleşti. Bununla beraber katılımcıların yüzde 27.9’u duyduğunu ancak bilgi sahibi olmadığını söyledi. Kripto paraları hiç duymayan katılımcı oranı ise yüzde 29.7 oranında gerçekleşti.

  Katılımcılara kripto paralara yatırım yapmayı güvenilir bulup bulmadıkları da soruldu. Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto paraları güvenilir bulan katılımcılar yüzde 14 oranında kaldı. Katılımcıların 41.9’u bu konuda fikri olmadığını belirtirken yüzde 44.1’i ise kripto paraları güvenilir olmadığını belirtti.

  İstanbul’da ekonomik beklentiler olumsuz yönde

  Şubat ayı verilerinde dikkat çeken diğer bir nokta ise İstanbul’un büyük kısmının ekonomik beklentilerinin olumsuz olmasına rağmen kripto paralara yönelmemesi oldu. Şubat ayı verilerinde İstanbul’un yaklaşık yüzde 45’i ekonomik durumun kötüye gitmesini beklediğini açıkladı. Ancak bu ekonomik kriz Türkiye’de yatırımcıları kripto para sektörüne çekmiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle