Kripto Para

Ekrem İmamoğlu’ndan heyecanlandıran “Blockchain” açıklaması

  Geçtiğimiz gün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Twitter üzerinden yaptığı “kripto para” açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Şimdi de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, blok zinciri ile ilişkili açıklamalarda bulundu.

  Aralık 2020 döneminden bu yana kripto paralara ve kripto paraların ilintili olduğu alanlara duyulan ilgi artış gösteriyor. Yatırımcıların yoğun olarak giriş yapmaya başladığı kripto para sektöründe atılan adımlar da gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl kurumsalar şirketlerin kripto para alanına adım atmaya başlaması, devrim niteliğinde karşılanmıştı. Bu büyük adımların ardından, 2021 yılında dünyanın çeşitli yerlerinden belediyelerin atmaya başladığı kripto para adımları gündeme gelmeye başladı.

  Dünyadan Örnekler: Miami Belediyesi

  Kurumsal şirketlerin heyecan uyandıran yatırım adımlarının ardından kripto para sektörünün ne denli büyüyebileceği, hangi kurum ya da kuruluşların kripto para sektörüne dahil olmaya başlayacağı merak edilen konular arasına girmeye başladı. Bu alanda heyecan uyandıran ilk örnek ABD’nin Miami şehrinden gelmişti. Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, belediye rezervlerine Bitcoin (BTC) ekleme fikrini gündeme getirmişti. Ardından Suarez, belediye çalışanlarının Bitcoin ile maaş almasının önünü açmaya çalışacaklarını ifade etmişti.

  Mansur Yavaş’ın “Kripto Para” Uyarısı

  Dünyadan örnekleri gelen kripto para-belediye ilişkisine benzer örnekler 2021 yılında ülkemizde de görülmeye başladı. Geçtiğimiz gün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Twitter üzerinden bir açıklamada bulunmuştu. Yavaş açıklamasında, belediyenin kripto parası olup olmadığı yönünde sorular aldığını ifade etmiş ve kripto para kullanıcılarını “dikkatli olmaları” konusunda uyarmıştı. Yavaş ayrıca, belediyenin kripto parasının olmadığını da ima etmişti.

  Ekrem İmamoğlu’nun Açıklamaları

  Mansur Yavaş’ın açıklamalarının ardından bu kez de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan “blok zinciri” ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Twitter üzerinden açıklamalarını dile getiren İmamoğlu’nun ifadeleri şöyle:

  “ ‘Blok zinciri’ ile ilgili girişimcilere destek verecek çalışmayı Zemin İstanbul’da başlatıyoruz. İBB olarak, dünyada gelişen yeni teknolojilere entegre olmak ve yeni ekonomilerle ilgili güvenli ve sağlıklı bilgiye dayalı çalışmalara destek vermek bizim görevimiz.”

  Zemin İstanbul Nedir, Ne Zamandan Beri Faaliyet Gösteriyor?

  İstanbul City Lab Deneyim Merkezi – Zemin İstanbul” projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı Güdümlü Proje Desteği bünyesinde Ekim 2018’de hayata geçirildi. Proje, Ekim 2019’dan bu yana İBB Akıllı Şehir Müdürlüğü yönetiminde hizmet veriyor. Projede İstanbul’un ve Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu teknolojik projelerin tespit edilmesi, hayata geçirilmesi ve sonuçlandırılması amaçlanıyor. Ayrıca projede çocukların ve gençlerin, teknoloji alanında üretimler yapması adına da imkanlar sağlanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle