Kripto Para

Ethereum 2.0 güncellemesinde ilk hard fork heyecanı

  Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum 2.0 güncellemesiyle geliştirilen Beacon Chain için hard fork önerdi. Yeni hard fork’un ağı mobil cihazlarla uyumlu ve kullanışlı yapması bekleniyor…

  Ethereum ağında önemli bir parça olan Beacon Chain, geçtiğimiz yılın sonunda ağ hayatına başladı. Kripto para sektöründe Phase 0 olarak bilinen Beacon Chain hayata geçtiğinde düzeltmek için geç kalınmış bazı ufak problemlere sahipti. Ağın öne çıkan noktası mobil cihazlarla alakalı oldu. 

  Senkronizasyon komitesinde yapılacak iyileştirme, mobil cihaz ve tarayıcıların blockchain’i daha az güç harcayarak takip etmesini kolaylaştıracak. Ağın günlük takip için en az gereksinimi yaklaşık 20kB, blok onaylaması için en az gereksinim de 500 byte olarak belirlendi. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin bu gelişme hakkında şunları söyledi: “Beacon Chain’in (ve Ethereum 2.0’nun) light clientları bu sayede mobil cihazlar ve tarayıcılar için elverişli olabilir.”

  Vitalik Buterin’den Hard Fork Açıklaması

  Ağda gerçekleştirilecek planlar arasında düzenli çalışan validatörün cezasını hafifletip düzensiz çalışanın cezasını yükseltmek yer alıyor. Bağlantı sorunları sebebiyle kopukluklar yaşanan ağda, toplamda bir saat çevrim dışı kalan validatör 1 saat boyunca offline kalan validatörle aynı cezayı almayacak.

  Bu güncelleme ile birlikte bağlantısı ara ara kopan validatöre on kat daha az ceza verileceğini Vitalik Buterin şu şekilde açıkladı: “Buradaki amaç, (kontrolü dışında) bağlantı sorunu yaşayan düğümlere kesilen cezaları hafifletip, asıl cezayı gerçekten hatalı bir şekilde çalışan düğümlere kesmek.” HF1 ile gündeme gelen bir diğer şey, forking mekanizmasındaki olası güvenlik açıkları oldu.

  Güvenlik Açıklarına Çözüm Bulunacak

  Ağdaki fork sistemi yüzde 34 saldırısı ve denge saldırısı gibi saldırılara karşı savunmasız görülüyor. Bu problemlerin önüne geçebilmek için ağdaki validatörlerin gerekli şartları yeniden uygulaması ve fork sırasındaki sayımı güvenli bir şekilde sonuçlandırması tavsiye ediliyor. Beacon Chain’in ilk sürümünde yer alan bazı sorunların, bu şekilde ortadan kaldırılması hedefleniyor. Kripto para sektöründe özellikle Ethereum yatırımcıları, bu güncellemedeki hard fork açıklamasıyla heyecan yaşadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle