Kripto Para

Panama BTC’yi meclis gündemine taşıyor!

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador, Bitcoin’i (BTC) ABD doları ile birlikte ülkenin resmi para birimi ilan etti. El Salvador’un attığı adım sonrası çeşitli ülkelerde de BTC hareketlenmesi başladı. Şimdi ise benzer bir şekilde Panama, BTC’nin yasallaşması için Kongre’de adımlar atmaya hazırlanıyor.

  El Salvador, dünyada Bitcoin’i (BTC) resmi para birimi ilan eden ilk ülke oldu. Orta Amerika’da yer alan El Salvador’un bu hamlesinin, diğer birçok ülkede de benzer adımların atılmasına öncü olacağı zaten tahmin ediliyordu. Zaten bu haberin ardından Paraguay, Meksika, Kolombiya, Brezilya ve Arjantin gibi Latin Amerika ülkelerinde bir BTC hareketliliği de başlamıştı. Öte yandan Hindistan gibi BTC konusunda belirsiz ve daha çok olumsuz bir ülke de BTC’ye ılımlı yaklaşmaya başlamıştı. Ancak henüz bu ülkelerden El Salvador ile benzer bir adımı atma girişiminde bulunan bir ülke olmamıştı.

  Silva En İyi Seçimin Kripto Paraları Desteklemek Olacağını Söylemişti

  Bir başka Orta Amerika ülkesi olan Panama ise bu konuda El Salvador’un ayak izlerini takip edebilir gibi görünüyor. Zira Panama Kongre Üyesi Gabriel Silva, BTC’nin yasallaştırılması adına bir yasa tasarısını Kongre’ye sunmayı planladığını dile getirdi. El Salvador Devlet Başkanı Niyab Bukele’nin yasa tasarısını meclise sunmayı planladığını açıklamasından sonra Gabriel Silva da Twitter üzerinden bazı açıklamalarda bulunmuştu. Silva bu açıklamasında, Panama için de en iyi seçimin kripto paraları desteklemek olacağını ifade etmişti.

  Gabriel Silva’nın Açıklamaları

  Kongre Üyesi Gabriel Silva, bu açıklamasının ardından CoinDesk’e yeni açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki ay BTC ile ilgili yasa tasarısını Kongre’ye sunmayı planlayan Gabriel Silva’nın konuya ilişkin yer verdiği ifadeler şöyle:

  “El Salvador’un projesini olumlu, hırslı, sıra dışı ve kabul görmüş buldum. Aynı durumu Panama şartlarına uyarlamaya ve olumlu bir ortam oluşturmaya çalışacağız. Önümüzdeki ay konuyla ilgili yasa tasarısını Kongre’ye sunmayı düşünüyorum. Panama’da şu anda bazı belli para birimlerinin yasallaştırılması yasak. Ama bunların içinde Bitcoin yok, bu da işimizi kolaylaştırır.”

  “Kripto Para Şirketleri İçin Panama’nın Sunduğu Şartlar Uygun”

  Gabriel Silva, Panama’daki şartların kripto para odaklı şirketler için de uygun olduğunu ifade etti. Silva konuyla ilişkili olarak “Çalışma izinlerinden vergi muafiyetlerine kadar birçok konuda kripto para odaklı şirketin ülkeye gelmesi sağlanabilir. Şartlar bunun için uygun” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle