Kripto Para

Kaçak kripto madenciler yakayı ele verdi!

  Ukrayna’da uzun bir süredir kaçak bir şekilde faaliyet gösteren ve kullanılan elektrik enerjisine çok az paralar ödeyen kaçak kripto para madencilik çiftliği basıldı. Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından baskına uğrayan çiftliğin, bölgedeki elektrik sorunlarına neden olduğu düşünülüyordu.

  Kripto para piyasalarının son günlerde en yoğun gündem maddelerinden biri olan madencilik konusuyla ilgili olarak her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Bu konuda attığı yasaklama ve kısıtlama adımları ile piyasada büyük tepki gören Çin, tümden kripto para madenciliğine savaş açmış durumda. Öte yandan İran gibi bazı ülkelerde de madencilik faaliyetlerinin yalnızca devlet kontrolünde yapılabilmesi için çalışmalar devam ediyor. Küresel anlamda gündemde olan kripto madenciliği konusunda son olarak Ukrayna başarılı bir adım attı.

  Ukrayna Güvenlik Servisi Başarılı Bir Baskın Gerçekleştirdi

  Ukrayna Güvenlik Servisi, başarılı bir operasyonla ülkede çok düşük paralar ile çok fazla elektrik enerjisi kullanan devasa kaçak kripto para madencilik çiftliğine baskın düzenledi. Bölgede yaşanan elektrik kesintilerinin sebebi olarak gösterilen çiftlik uzun bir süredir faaliyet gösteriyordu ve vatandaşlar da bu kesintilerden dolayı oldukça rahatsızdır. Ancak söz konusu madencilik çiftliği bir türlü tespit edilemiyordu. Bu nedenle tepki çeken emniyet güçleri sonunda bu çiftliği bastı.

  Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından yapılan açıklamaya göre Vinnytsya bölgesinde kaçak kripto para madenciliği yapan işletme basıldı. Söz konusu çiftliğin çok ciddi enerji hırsızlığı yaptığı tespit edildi. Açıklamalara göre sayaç verilerine bakıldığında, işletmenin neredeyse bedava enerji ile üretim yaptığı anlaşıldı. Uzun süredir tespit edilemeyen ve komşu illerde dahi elektrik kesintilerine yol açan çiftlik Ukrayna emniyet birimleri tarafından basıldı.

  Çiftliğin Haftalık Maliyeti 256 Bin Dolar

  Daha önce bölgedeki bir şirket tarafından depo olarak kullanılan çiftliğin haftalık maliyetinin 7 milyon Ukrayna grivnası (256 bin dolar) olduğu tahmin ediliyor ve yetkililer zararın daha da büyük olabileceğini belirtiyor. Yetkililer tarafından gelen açıklamalara göre çiftlik son derece planlı şekilde dizayn edilmiş ve çiftlikteki elektrik sayaçlarının ayarları ile oynanmış.

  Çiftliğe yapılan baskında 3 bin 800 oyun konsolu, 500 adet GPU mining cihazı ve 50 adet CPU mining cihazı ele geçirildi. Emniyet güçleri yakalanan şahıslar hakkında cezai işlemler başlattı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle