ETH kurucusu Vitalik Buterin’den sert BTC eleştirisi!

  Ethereum’un (ETH) kurucu ekibinin lideri olan ve uzun bir süredir Ethereum’un arkasındaki isim olan Vitalik Buterin, Twitter’dan yayınladığı yeni yıl tweet dizisinde Bitcoin’i (BTC) eleştirdi. Buterin, Bitcoin maksimalistliğinden erken kurtulmayı “başardığını” da belirterek dikkatleri çekti.

  Ethereum’un (ETH) arkasındaki isim olan ve Ethereum kurucu ekibinin lideri olan Vitalik Buterin, 2021 yılının sonunda yeni yıl mesajı yayınladı. Uzunca bir tweet serisi ile fikirlerini dile getiren Buterin, kısa bir süre önce Arjantin’e gittiğini dile getirdi ve Arjantin’deki stablecoin adaptasyonunun çok fazla olduğunu ifade etti. Buterin, öte yandan açıklamalarında Bitcoin’i (BTC) de eleştirdi ve “Bitcoin çok sert regülasyon ortamında hayatta kalabilir ama gelişemez” dedi. Öte yandan Buterin Bitcoin maksimalistliğinden de erkenden kurtulmayı “başardığını” ifade ederek dikkat çekti.

  Vitalik Buterin’in Açıklamaları

  Geçmişteki fikirlerini değiştirdiğini belirten Buterin, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

  “Herkese mutlu yıllar. Bugün son 10 yılda yazdığım bazı konularla ilgili bugün ne düşündüğüm hakkında küçük bir tweet fırtınası yapmayı düşünüyorum. 2013’te yazdığım bir yazıda Bitcoin’in İranlılar ve Arjantinlilere nasıl yardım edebileceğini anlatmıştım. Buradaki ana fikir, Bitcoin’in sansüre karşı dirençli olması ve uluslararası şekilde fayda sağlamasıydı, 21 milyonluk arzı değildi. Buna ek olarak stablecoin’lerin de gelişeceğini düşündüğümü söylemiştim.

  Geçtiğimiz hafta ise Arjantin’e gittim ve o gün söylediklerimin doğru olduğunu gördüm. Kripto para adaptasyonu ülkede yüksek ancak stablecoin adaptasyonu gerçekten de çok yüksek. Birçok iş kolu USDT ile çalışıyor. Tabii ki ABD doları daha fazla kötüye gidiş sinyali verirse o zaman işler de değişebilir.”

  “Bitcoin Düşmanca Regülasyonlarda Hayatta Kalabilir Ama Gelişemez”

  Geçmişte yazmış olduğu yazılardan yola çıkarak bugünkü fikirlerinde ne gibi değişiklikler olduğunu ifade eden Vitalik Buterin, öte yandan Bitcoin eleştirilerini de dile getirdi. Bitcoin’in merkeziyetsiz olması sayesinde ona karşı oluşturulacak düşmanca bir regülasyon ortamında bile hayatta kalabileceğini ifade eden Buterin, yine de Bitcoin’in bu ortamda gelişemeyeceğini iddia etti. Buterin, başarılı bir sansür direnci için teknolojik anlamda bir sağlamlık gerektiğini ve kamu meşruiyetinin birleşmesi gerektiğini dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle