Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 26 Nisan – 2 Mayıs 2022

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) fiyatındaki değişimler yerli yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Fed’in faiz politikası küresel piyasalarda olduğu gibi kripto para piyasasında da sert fiyat hareketler yaşanmasına yol açtı. Geride kalan 7 günlük süre içinde Ethereum fiyatındaki değişimler arkasında önemli gelişmeler yer aldı.

  26 Nisan – 2 Mayıs 2022 tarihleri arasında lider altcoin Ethereum fiyatını etkileyen gelişmeler ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  26 Nisan Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Haftaya pozitif sinyaller yakarak başlayan Ethereum, diğer kripto paralarda olduğu gibi haftanın ikinci işlem gününde sert düşüş yaşadı. 26 Nisan Salı gününde popüler borsalardaki ETH fiyatı yüzde 6.51 oranında düştü. Yerli yatırımcıları panik satışına sevk eden bu düzeltme sonrası Ethereum fiyatında 2.810 dolarlı kritik seviyeler takip edilmeye başlandı. 

  Ünlü analist Rekt Capital son paylaşımında ETH fiyatının yeniden 3000 dolar seviyesine gelebileceğini söyledi: “ETH, 3000 doları yeniden test için çok iyi devam ediyor olabilir. Ancak yüksek volatilite ETH için olumsuz bir durum oluşturarak ETH’yi 2600 dolara kadar düşürebilir.” Bu açıklamalar Ethereum topluluğunda heyecan yarattı. 

  Geçmişte en büyük Bitcoin madencilik havuzlarından biri olan BTC.TOP CEO’su Jiang Zhuoer, Ethereum hakkında konuştu. Ünlü CEO, EIP-1559’un uygulanmasıyla birlikte ETH ağında Bitcoin (BTC) yarılanmasına denk gelecek bir etki oluştuğunu ve bunun ETH için en güçlü etkiyi yaşatacağını söyledi. Bu açıklamalar ETH topluluğunun büyük beğenisiyle karşılaştı. 

  27 Nisan Çarşamba Ethereum Borsa Özeti 

  Dünkü sert düzeltme sonrası Ethereum’daki fiyat hareketliliği merak ediliyordu. Analistlerin beklediği tepki yükselişi 27 Nisan Çarşamba günü geldi. Çabuk toparlayan ETH fiyatı popüler borsalarda yüzde 2.80 oranında değer kazanarak yeniden 2.888 dolara kadar tırmandı. Uzmanlar Ethereum fiyatının yükseliş hareketinin devamına yönelik önemli tahminlerde bulundu. 

  Ünlü altcoin analisti Credible, ETH’nin yeni rekor seviyelere ulaşmadan önce 3600 – 3900 dolar seviyelerinden dönebileceğini söylemişti. Bu tahmini gerçekleşen analist son olarak şunları söyledi: “ETH son Tweetimde beklediğim gibi bir geri çekilme yaşadı. Ethereum alımı yapmak için en iyi seviye 2500 – 2800 dolar aralığı olacaktır. Bu seviyenin gelmesi beklenebilir.” 

   

  Ethereum balina hareketlerini yakından izleyen WhaleStats son raporunda, balinaların Dogecoin’in rakibi olan Shiba Inu (SHIB) alımlarına dikkat çekti. Son dönemin en gözde projesi ApeCoin (APE) ve iki metaverse odaklı kripto paraya yönelen balinalardaki hareketlilik altcoin yatırımcılarını heyecanlandırdı. 

  28 Nisan Perşembe Ethereum Borsa Özeti 

  Yerli kripto para yatırımcılarının portföylerinde yer verdikleri Ethereum fiyatındaki pozitif sinyaller 28 Nisan Perşembe gününde yüzde 1.66 oranında yükseldi. Lider altcoin ETH Fiyatında gün içinde 2.946 dolarlı seviyelere kadar tırmanış gerçekleşmesi Ethereum yatırımcılarını ve boğalarını heyecanlandırdı. Ancak Ethereum bu direnci geçmekte güçlük yaşadı. 

  Uzmanlara göre ETH altyapısında gerçekleşmesi beklenen Flippening, staking ve EIP-1159 kombinasyonu sayesinde yeni bir akım başlatabilir. “Toplam arz olarak bakıldığında her gün daha fazla sayıda token yakıldığı için ETH arzı azalıyor. Bu yüzden ETH, sabit bir toplam arza sahip olan Bitcoin’den çok daha üstün hale geliyor.” açıklamaları ETH yatırımcısını heyecanlandırmaya yetti. 

  ABD’de ciddi suçlamalarla karşılaşan Ethereum‘un (ETH) önde gelen geliştiricilerinden birisi konumundayken projeden ayrılan Virgil Griffith için kırmızı alarm verildi. Kuzey Kore’nin yaptırımları aşmasına yardımcı olmakla suçlanan Griffith, hapis cezasına çarptırıldı ve çeşitli suçlamalarla gündemdeki yerini korumaya devam etti. 

  29 Nisan Cuma Ethereum Borsa Özeti 

  Son 2 gündür yükseliş trendini devam ettiren Ethereum’da sert düzeltme yaşanması yatırımcıları tedirgin etti. 29 Nisan Cuma gününde ETH ve diğer kripto paralarda satışlar hız kazandı. Gün içinde 2.776 dolara kadar gerileyen Ethereum bu hareketiyle yatırımcılara büyük panik yaşattı. Daha sonra kapanışa doğru kayıplarını telafi etmeye başlayan Ethereum günü 2.816 dolarlı seviyelerde kapattı. 

  ETH yatırımcılarının yakından izlediği IntoTheBlock tarafından Ethereum kârlılık raporu paylaşıldı. Buna göre piyasadaki son düşüşe rağmen güçlü durduğu ve Ethereum tutan adreslerin yüzde 69,25’lik bir payın kârda olduğu görüldü. Bu veriler yatırımcıların Ethereum’a ne kadar fazla güvendiğini bir kez daha gözler önüne serdi. 

  Kripto para zincir üstü veri izleme platformu Santiment analistleri, ETH fiyatı düşerken aktif adres sayılarının artmasını yorumladı. Uzmanlar, Ethereum fiyatının pozitife döndüğünün ve artmaya başlayacağının güçlü bir sinyali olarak değerlendirmelerde bulundu: “Ethereum ağındaki benzersiz adreslerin sayısı, fiyatlar düştükçe biraz arttı. Fiyatlar düşerken adres sayısının artışı, fiyatların pozitife dönmesi için güçlü bir durumdur.”

  30 Nisan Cumartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Uzmanlar Ethereum grafiğindeki sinyalleri yorumlarken ETH’deki düşüş trendi hafta sonunda devam etti. 30 Nisan Cumartesi gününde yüzde 3.18 oranında düşüş yaşayan Ethereum, 2.727 dolardan fiyatlandı. Haftalık bazda yatırımcısına kayıp yazan Ethereum’un ne zaman toparlayacağı konusu yatırımcılar arasında gündem oldu. 

  ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase raporuna göre yatırımcılar tarafından en uzun süre tutulan kripto para birimi ortalama 120 gün ile Shiba Inu oldu. Altcoin yatırımcılarının büyük ilgisiyle karşılaşan bu listede SHIB coinin ardından ikinci sırada 115 gün ile Bitcoin (BTC), üçüncü sırada 87 gün ile Ethereum (ETH) yer aldı.

  Kripto para destekçi Elon Musk, Tesla hisselerinde satışa hız verdi. Musk daha önce kişisel portföyünde Bitcoin ve Ethereum tuttuğunu açıklamıştı. Bu yüzden nakit arayışına dönen Elon Musk’ın BTC ve ETH satıp satmadığı, kripto para topluluğunda tartışma konusu oldu. ETH’nin büyük bir fonlama için yeterli olmayacağı için satış yapmayacağı belirtildi.

  1 Mayıs Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde kripto para piyasası genelinde yükseliş sinyalleri takip edildi. Nisan ayını kayıpla kapatan Ethereum, 1 Mayıs Pazar gününde yüzde 3.62 oranında değer kazanarak dünkü kayıpları telefi etti. Pazar gününde Ethereum fiyatındaki yükseliş sonrası 2.825 dolarlı seviyeler görüldü. 

  Kripto para yatırımcılarının sıkı takipçisi olduğu Mad Money TV programının sunucusu Jim Cramer, Ethereum’da büyük bir fiyat yükselişi yaşanacağını vurguladı. ETH yatırımcılarını heyecanlandıran Cramer, ETH’nin gelecekte yüzde 35 yükseleceğini iddia etti ve bu kripto paranın “inananlarından” olduğunu söyledi. 

  İngiltere merkezli dev banka Standard Chartered kripto para araştırma lideri Geoffrey Kendrick, Ethereum fiyatının uzun vadede 35.000 dolarlık hedefine hala ulaşma ihtimali olduğunu söyledi. Bu hedef ilk olarak geçtiğimiz Eylül ayında gündeme gelmişken ETH’nin yükseliş potansiyeli bu tartışmaları yine popüler hale getirdi.  

  2 Mayıs Pazartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde ETH fiyatındaki pozitif sinyaller devam etti. Gün içinde inişli çıkışlı bir grafik çizen lider altcoin fiyatı 2.879 dolarlı seviyelere kadar tırmandı. Bu seviyede tutamayan ETH’de gün sonunda yüzde 1.07 oranındaki artışla 2.856 dolarlı seviyeler takip edildi. Basına yansıyan haberler ETH yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı. 

  Yuga Labs’ın bir sonraki metaverse projesi olan Otherside sayesinde rekor kıran ETH yakımı tüm yatırımcıların dikkatini çekti. İnanılmaz talep ile birlikte Ethereum gas ücretleri rekor kırınca kullanıcılar sadece işlemin onaylanması için 2,6 ETH ila 5 ETH arasında para ödemek zorunda kaldı. 

  Bunun sonucunda Glassnode ve Data Always tarafından aktarılan bilgilere göre 70.000’den fazla ETH yakıldı. Bu ETH yakım miktarı, Ocak ayı ortalarında görülen 20.000 ETH yakımı sürecine kıyasla neredeyse 4 kat daha fazla oldu. Bu gelişmeler ETH fiyatına olumlu yansıdı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle