Vitalik Buterin ETH’nin en büyük sorununu açıkladı!

  Piyasa değeri ile en büyük 2. kripto birimi konumunda olan, lider altcoin Ethereum (ETH)’un merkezi olmayan finans ekosistemi, her ne kadar başka projelerin hedefi halinde olsa da ETH alanında hala lider. ETH’nin arkasındaki en önemli isim olarak gösterilen Vitalik Buterin, ETH’nin en büyük sorunun düşünüldüğü gibi teknik bir sorun olmadığını ifade etti.

  Ethereum (ETH) piyasa değeri ile en büyük kripto paralar listesinde Bitcoin’in (BTC) hemen arkasında yer alıyor. Son dönemlerde Ethereum, hiç olmadığı kadar büyük bir ilgi ile karşı karşıya kalmış durumda. Özellikle Bitcoin’in bir süredir yatay seyretmesi, BTC’ye giden sermayenin altcoinlere dönmesi gibi nedenlerle ETH, son dönemlerde piyasanın en gözde kripto para birimi oldu. ETH ağındaki DeFi ekosistemi altında kilitli token’ların toplam değeri 67 milyar doları geçti. Aslında bu seviye, piyasadaki genel düşüş öncesi 100 milyar doların üzerine çıkmıştı.

  ETH ve Eleştirilen İşlem Ücretleri

  ETH’nin DeFi ekosistemine büyük katkı sağlaması, Ethereum ağında işlem ücretlerinin fazla olması gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Nitekim piyasada da Ethereum en çok bu konu üzerinden eleştiriliyor. Birçok kullanıcı ağdaki işlem ücretlerinin fazla olmasından şikayetçi. Hatta Binance Smart Chain (BSC) kanadından, işlem ücreti konusunda rakibinin bu sorun sık sık dillendiriliyor. Ancak Ethereum’un arkasındaki en önemli isim olarak gösterilen, kurucu ortaklarından Vitalik Buterin’e göre ETH’deki en büyük sorun işlem ücretleri değil.

  Buterin En Büyük Sorunu Açıkladı

  Kenetic kurucusu ile bir röportaj gerçekleştiren Vitalik Buterin, konu hakkında açıklamalarda bulundu ve Ethereum’un en büyük sorununu açıkladı. Konuya ilişkin olarak Buterin’in ifadeleri şöyle:

  “Ethereum’un en büyük sorunu aslında teknoloji ile ilgili değil. Benim, projemize bulduğun en büyük sorunlardan birisi teknik değil, insanlarla olan problem. Ethereum artık ekonomik olarak daha iyi bir pozisyonda ancak şu an bulunduğumuz konuma ulaşmak 5 yılımızı aldı.”

  “Kiminle Çalıştığını Bilmek Önemli”

  Vitalik Buterin, söz konusu 5 yıllık süreçte ekip içinde çok fazla çatışma olduğunu belirtti. Buterin’e göre sorunların temelinde de bu çatışmalar yer alıyor. Buterin bu kapsamda bir ekip kurarken “kiminle çalıştığını bilmenin” çok önemli bir unsur olduğunu belirtti. Buterin burada diğer kurucu ortaklarına gönderme yapmış olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle