Enjin coin (ENJ) nedir?

  Enjin Coin Nedir?

  Enjin Coin, Ethereum Blockchain’i üzerine inşa edilen ENJ kısaltması ile kullanılan bir tokendır. Web sitelerinde ve çevrimiçi oyun platformlarında kullanılabilen dijital para seçeneği olarak ifade edilir. 2009 senesinde kurulan, INJ in Network isimli oyuncu topluluğu platformu tarafından ortaya çıkarılan bir girişimdir. Enjin markası, oyun dünyasında oyun geliştiricileri tarafından oldukça bilinen bir markadır.

  Kripto paraların ve ICO’ların popüler hale geldiği 2017 yılında oyunlarda ve çeşitli platformlarda kullanılabilen bir token haline gelmiştir. Enjin Coin üretimi ardından ICO’lar üzerinden 19 milyon dolara yakın para toplanmıştır. Oyunlar içinde ENJ kazanılabildiği gibi bu ENJ’ler ile oyun içinde üyelik seviyeleri de yükseltilebilir. Oyun içi dijital ürünler, dijital nesneler ve oyun öğeleri ENJ ile satın alınır.

  Enjin Coin rakiplerinden farklı olarak pazar içinde benimsenmesine katkı sağlayan kendine özgü bir topluluğa sahiptir. Hali hazırda oyun sektöründe senelerdir var olan şirketler mevcut oyun platformlarına Enjin Coin adapte ederler. Diğer yandan ICO ile 2017 senesinde 19 milyon dolara yakın para toplayan Enjin Coin, kullanıcıların Blockchain varlıkları yaratabilmelerine, yönetebilmelerine ve bu varlıklar ile işlem yaparak, başkalarına sunabilmelerine imkan sağlar.

  Ne Zaman Çıktı?

  Enjin Coin 2009 senesinde çıkarıldı. 2009’da kurulmasından bu yana Enjin, Enjin Network adında bir oyun topluluğu platformu olarak piyasaya sürüldü. Ortalama 20 milyon üzeri kullanıcıya sahip olan Enjin Network, 2017 senesine gelindiğinde 19 milyon dolar toplayarak, kullanıcı merkezli Blockchain ürün paketleri hazırladı. Bu sayede kullanıcılar Blockchain varlıkları yaratabilir ve yönetebilir hale geldiler. İlk çıktığı günden bu yana anlaşma sağladığı oyun firmalarının, oyun içi altın, maden gibi dijital varlıklarının ENJ’ye çevrilebilmesine imkan sundu.

  Bunların yanında Enjin Coin, ekosistem oyuncularını dijital varlıkların mülkiyeti ile güçlendirmeyi amaçlıyor. Oyun endüstrisi işletmelerinin kazandıkları gelirlerin yükselmesini sağlıyor. Enjin araçları ve hizmetleri, Blockchain ürünlerini satın almak, oluşturmak, saklamak, bu teknoloji alanına dahil olmak ve para kazanmak isteyen firmalar tarafından yoğun şekilde kullanılır. Şirketler Token’laştırılmış dijital varlıklardan yararlanabilirler.

  Platformda Crowdfunding Modeli de yer alıyor. Bu modelde oyun varlıkları önceden üretilerek, oyunculara ödül olarak sunulur. Enjin platformu yoluyla oyun toplulukları büyütülebilir. Online katılımlar karşılığında kişinin kendi ürettiği ürünler, katılımcılara ödül olarak sunulup, kısa sürede büyüme yakalanır.

  ENJ Hangi Ülkenin Parası?

  ENJ Singapur merkezli olarak üretimi gerçekleştirilen coin olarak bilinir. Enjin Network tarafından çıkarılan bu coin için çalışmalar Singapur’da gerçekleşmiştir. Aslında ENJ’nin her hangi bir ülkeye veya hükümete bağlı bulunma gibi bir özelliği yoktur. Sadece çıkış yeri Singapur olarak kaynaklara geçer. Kripto para birimlerinde temel olan merkeziyetsiz yapı ENJ üzerinde de etkili olmuştur. ENJ ile yapılan işlemlerden bu coin’i kullanmak isteyen tüm yatırımcılar herkese açık ağ üzerinden yararlanırlar. Enjin platformuna dahil olan kullanıcılar, her hangi bir kuruluşun kararına bağlı kalmaksızın birden fazla dijital işlemi gerçekleştirmek için ENJ kullanırlar.

  ENJ kendi Blockchain’i yerine herkese açık ağ üzerinden işlem gerçekleştiren Ethereum ERC-20 token modelinde üretilmiştir. ERC-1155 akıllı kontraktlarını desteklemesi ise kripto para dünyasına adaptasyonunu hızlandırmıştır. Bu bilgiler kapsamında BTC ve ETH’nin taşıdığı merkeziyetsiz yapıyı devam ettirir.

  Enjin Coin (ENJ) Nasıl Üretilir?

  Enjin Coin üretimi Ethereum üzerinden gerçekleştirilir. Ethereum Blockchain’i baz alınarak yapılan ENJ üretimi bu coin ile ilişkili ilk çıkış tarihinde geliştiricileri tarafından gerçekleştirilmiştir. Bir dizi matematik kod ve yazılım destekleri ile üretimi yapılan ENJ için ek bir madencilik işlemi sunulmaz. ENJ sadece oyunlar içinde çeşitli dijital varlıkları üretmek amacıyla kullanılan dijital bir kaynaktır. Bu kapsamda ENJ dijital ürünleri üretmeye araç olurken, dijitallerin satışı ardından tekrar kazanılan kripto para birimidir.

  Örneğin Minecraft kendi oyuncuları için EnjinCraft ismi ile bu coin birimini sunar. Oyuncular herhangi bir kod yazmaya gerek duymadan Minecraft Java Edition’daki varlıkları üretmelerini sağlayan açık kaynaklı bir Blockchain eklentisi olarak görülen ENJ ile dijital ürünleri meydana getirirler. Sistem oyuncuları EnjinCraft dosyasını serverdaki "plugins" dosyasına koyarak, token formundaki Blockchain varlıklarını dağıtabilir, sisteme entegre edebilir, satabilir ve bu yol ile ENJ kazanabilirler. Madencilik işlemine ilişkin mantık BTC ve ETH’de olan modelden farklıdır. Bu adımlar ile sıfırdan bir üretim söz konusu olmasa da yeni ENJ’leri kazanmak mümkündür.

  Enjin Coin (ENJ) Nasıl Saklanır?

  Enjin Coin, Enjin platformunda yer verilen kripto para cüzdanı içinde saklanır. Bu kripto para cüzdanı hem platform kullanıcıları hem de işletmeler tarafından tercih edilir. Enjin’in yaptığı açıklamalarda herhangi bir reklam olmadan 12 kelimelik parola yedeklemesi üzerinden Enjin Wallet kullanılabileceği ve kripto paraların güven altına alınacağı açıklanmıştır.

  Bunun yanında kullanım açısından kolaylık sunan cüzdan uygulaması birden fazla kopya cüzdan oluşturulmasına ve yedekleme yapılabilmesine de izin veriyor. Enjin ekosistemi, Blockchain varlıklarının değerini doğrudan geri almak için tercih edilen Ethereum tabanlı kripto para birimi olan ENJ tarafından desteklenir. Şuanda Blockchain temelli dijital varlıklar ile iç içe geçmiş milyonlarca ENJ bulunur. Bu ENJ ‘ler Enjin platformundaki Enjin Wallet sayesinde saklanarak, bakiye ile ilgili takipler bilgisayar masaüstü bölümünden ve akıllı cep telefonlarından gerçekleştirilir.

  Diğer yandan ENJ için tanımlanmış olan ERC-20 modeline ilişkin destek sunan donanım cüzdan tipleri saklama için tercih edilir. Bu cüzdanların satışlarına ise internet mağazaları üzerinden ulaşılır. Fiziki cüzdan olarak tanımlanan Ethereum donanım cüzdanlar, anahtar kod ve ek PIN kod ile ENJ’leri koruma altına almak için tercih edilirler. Bluetooth bağlantı özelliği ile akıllı cihazlara bağlanarak, ENJ bakiye takibine imkan sağlarlar. Bu cüzdanların virüs içeren bilgisayar ve akıllı cihazlara bağlanmamaları, ENJ bakiyesini koruma altına almak için gereklidir. Diğer yandan tüm donanım ve dijital cüzdan çeşitlerinin özel anahtar şifreli not edilmelidir. Şifrelerin unutulması halinde ENJ bakiyesine erişimde güçlük çekilir.

  Enjin Coin (ENJ) Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Madencilik temelde bir kripto para biriminin geliştiricileri haricindeki kişiler tarafından üretilmesi anlamına gelir. BTC ve ETH madenciliğinde bir dizi matematik kod çözümü ile yatırımcıların takas işlemlerine verilen onaylar ve oluşturulan bloklar ile kripto para birimi kazanılarak madenci olunur. ENJ madenciliğinde ise durum biraz daha farklıdır.

  Her hangi bir madenci havuzuna dahil olunması veya ASIC cihaz alınmasına gerek duyulmaz. ENJ kazanmak diğer bir ifade ile madencilik yapmak için ENJ’yi platformlarında destekleyen oyun çeşitleri ile ilgili dijital ürünler üretmek, kazanmak ve bu ürünleri diğer oyunculara sunarak satmak gerekir. Oyun içi dijital nesneleri ve özel yazılım desteklerini ENJ ile satın almaya izin veren, War of Crypta, ForestKnight, Forgotten Artifacts, Minecraft gibi oyun seçeneklerine ilişkin Blockchain ağı desteği ile dijital nesne ve ürün üreten oyuncular, ENJ kazanarak klasik tipten farklı bir madencilik işlemi gerçekleştirirler. Madenciliğin yapılması için gerekli olan uygulama ve yazılım destekleri Ethereum Blockchain’i içinden ENJ karşılığında alınabileceği gibi kazanılan ENJ’ler de Ethereum kripto para cüzdanlarında saklanabilir. Madencilik için ekran kartı kalitesi yüksek bir bilgisayar gerekmektedir.

  Enjin Coin (ENJ) Avantajları Neler?

  Enjin Coin avantajları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

  • 2009 senesinden bu yana oyuncuların yararlanabileceği bir platform sunması,
  • 20 milyon üzerindeki oyuncu kitlesine ENJ kazanma imkanı sunması,
  • Samsung, Unity, PC Gamer benzeri firmalara kazanç sağlaması ve bu firmalar ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde yatırımcılarına güven sunma,
  • 12 kelimelik özel dijital cüzdanlarda saklanabilme,
  • PIN kodlu donanım cüzdanlarda muhafaza edilebilme,
  • Her an bakiye takibi,
  • Dünyanın her yerinden cüzdanlar arası dakikalar içinde transfer,
  • Alım-satım ve diğer kripto para cinslerine çevrilmeye (takas işlemine) uygunluk,
  • Transferde düşük işlem ücreti,
  • ENJ ödemleri ile Ethereum akıllı kontrat modellerinden yararlanma imkanı,
  • Ethereum destekli model ile oyunculara adaptasyon imkanı sunma,
  • Özellikle Minecraft oyuncularına dijital nesne üretme imkanı sunma,
  • Oyun içinde kazanılan altın, yakut, ya da benzeri dijital nesnelerin tümünün ENJ’ye çevrilebilmesi,

  Tüm bu avantajları sunan ENJ ve Enjin platformu bilgisayar oyuncularının sıklıkla kullanmayı tercih ettikleri seçeneklerdir.

  Enjin Coin Dezavantajları Neler?

  Enjin Coin dezavantajlarına bakıldığında her kripto para biriminde olduğu gibi saklama işlemi açısından sıkıntılar gündeme gelir. ENJ rahatlıkla dijital ve donanım kripto para cüzdanları içinde saklanabilirken, şifrenin unutulması halinde bakiye erişimi açısından sıkıntı yaşanır. Kripto para birimlerinin merkeziyetsiz yapıları cüzdan şifrelerinin sadece sahipleri tarafından bilinmesini sağlar. Bu durumda şifre unutulursa başvurulacak herhangi bir merci bulunmaz. Donanım cüzdan şifreleri özellikle başka bir alana yedeklendikten sonra ENJ transferleri yapılmalıdır.

  Diğer bir dezavantaj ise oyunculara yüksek oranda hitap ermesine bağlı olarak genel yatırımcı kitlesi tarafından ETH ve BTC popüler kripto para birimleri kadar tanınmamasıdır. Bu durum coin’e olan talep oranını etkileyerek, fiyatlarında yüksek artışların sıkça gündeme gelmemesine sebep olur. BTC tipi yatırımcılar diğer bir ifade ile en kısa sürede en yüksek kazancı elde etmek isteyen profesyonel yatırımcı kitlesine ilk etapta hitap eden bir kripto para birimi değildir.

  Son dezavantaj ise yine her kripto para biriminde olduğu gibi uçtan uca şifreler ile korunsa da kötü niyetli yazılım ve virüs tiplerinden etkilenmesidir. Donanım cüzdanların virüslü bilgisayarlara bağlanılması ardından içinde yer alan ENJ’ler hack’e açık hale gelirler. Bu dezavantajdan korunmak için bağlantı sağlanan cihazlarda virüs programları ile temizlik yapılmalı periyodik olarak kontrol gerçekleştirilmelidir.

  Enjin Coin (ENJ) Nasıl ve Nereden Alınır?

  Enjin Coin almak için kripto para borsalarından hesap açılışı gerçekleştirmek gerekir. TL para birimi üzerinden ENJ satın almak oldukça kolaydır. Bu işlem için internet üzerinden erişim sağlanan ve ana sayfalarında lisans belgelerini paylaşan kripto para borsası platformlarına başvurulur. Bu platformlar ana sayfalarında ise "kayıt ol" sekmesi sunulmaktadır. Yatırımcı olmak isteyenler sekmeye giriş yapıp, karşılarına çıkan kayıt tablosu üzerine talep edilen kimlik ve iletişim bilgilerini girerek "hesap oluştur" kutucuğuna tıklarlar.

  Bu aşama ile açılan hesap içerisine ikinci adımda "para yatır" sekmesine girilerek bir banka hesabından TL ya da dolar bakiyesi transfer edilir. İşlem ardından otomatik olarak yönlendirilen sayfada "kripto para satın alma işlemleri" sekmesine giriş yapılmalı ve liste üzerinden ENJ Coin seçildikten sonra "satın alma emri ver" ifadesine tıklanmalıdır. Bu adımlar sonunda ENJ’ler rahatlıkla bakiyede görüntülenir. Alınan ENJ’ler tercih edilmesi halinde ek bir dijital, masaüstü cüzdana veya donanım cüzdana aktarılarak saklanır. Bu kapsamda alım-satım işlemi ardından güvenlikli saklama koşulları da tamamlanır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle