Kripto Para

DOGE, bu altcoinlerden bile daha çok tanınıyor

  ABD’de Echelon Insights tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre Dogecoin (DOGE), 2021 yılında popülarite açısından Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) gibi varlıkları geride bıraktı. Kripto paraların tanınırlığını ölçmek adına yapılan anketten şaşırtıcı sonuçlar çıktı.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde neredeyse tüm dünyada ana akımın bir parçası haline geldi. Bu yolda kurumsal şirketlerin, hükümetlerin, merkez bankalarının, bankacılık kuruluşlarının attığı adımlar büyük pay sahibi oldu. Genel anlamda piyasa bu etkenler ile daha tanınır hale gelirken, özellikle bir şaka coin’i olarak ortaya çıkan Dogecoin (DOGE), bu alanda bambaşka bir şekilde var oldu. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre DOGE, bu alanda önde gelen kripto paraları dahi geride bıraktı.

  ABD’li Vatandaşlar Hangi Kriptoyu Ne Kadar Tanıyor?

  Yakın bir tarihte veri analiz şirketi olan Echelon Insights ABD’de bir araştırma gerçekleştirdi. Yapılan araştırmanın amacı, ABD’li vatandaşların kripto paraları ne kadar tanıdığı üzerineydi. Kripto paraların popülaritesinin ölçüldüğü bu araştırmada şaşırtmayacak şekilde en çok tanınan kripto para birimi Bitcoin (BTC) oldu. Ancak Bitcoin’den sonra listenin aldığı şekil bir hayli şaşırtıcı. Şirketin yayınladığı sonuçlara göre ABD’li vatandaşların kripto paraları tanıma oranları şöyle:

  1. Bitcoin (BTC) %73,
  2. Dogecoin (DOGE) %33,
  3. Ethereum (ETH) %13,
  4. Litecoin (LTC) %8,
  5. USD Coin %5,
  6. Tether (USDT) %4 – Binance Coin (BNB) %4
  7. Ripple (XRP) %3 – Polkadot (DOT) %3
  8. Safemoon %2 – Cardano (ADA) %2
  9. Yukarıdakilerin hiçbiri %22

  Dogecoin Üzerinde Sosyal Medya ve Elon Musk Etkisi

  Echelon Insights tarafından Twitter üzerinden paylaşılan verilere bakıldığında, ABD’de neredeyse her 4 kişiden 3’ünün Bitcoin’i daha önce duymuş olduğu görülüyor. Öte yandan ABD’de her 3 kişiden 1’inin de Dogecoin’i duyduğu görülüyor. Bu listede şaşırtıcı olarak kabul edilenlerden biri XRP’nin konumu. Zira XRP, son aylarda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a açtığı davayla oldukça tanınır hale gelmişti.

  Ancak Dogecoin’in üzerinde sosyal medyanın ve özellikle de Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk gibi bir ismin etkisinin olduğu çok net şekilde görüldü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle