Kripto Para

Nvidia kripto para madencileri ile kasasını doldurdu

  Kripto para piyasasının önde gelen aktörleri Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatları çok konuşuluyor. Bu sürede kripto para madencilik işlerinde kullanılan grafik kartları da Nvidia markasına büyük kazanç sağladı…

  Kripto para piyasası günden güne popülerliğini arttırırken, bir yandan da kripto para madencilik sistemleri öne çıkıyor. Çip üreticisi Nvidia firması, kripto para madenciliğinde kullanılan grafik kartlarına artan rekor talep sayesinde daha önce görülmemiş kazançlara ulaştı. Nvidia tarafından açıklanan veriler dikkatleri üzerine çekti.

  Nvidia Grafik Kartlarından Kazandı

  Teknoloji dünyasının en popüler çip üreticisi devlerinden Nvidia, çeşitli piyasa segmentleri sayesinde 2022 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin gelir tahminlerini güncelledi. Şirketin geçtiğimiz dönemde yaptığı yıllık yatırımcı açıklamasında 2020 yılının ilk çeyreğindeki toplam gelirinin önceki yıl sonu hedeflerinden 5.30 milyar dolar daha yüksek olduğu belirtildi.

  Kripto para madenciliğinde kullanılan ve bu sebeple büyüyen kripto para piyasasına paralel bir şekilde yoğun talep gören Nvidia grafik kartları gündeme geldi. Şirket, kripto para madenciliği işlemlerinde kullanılan grafik işlemcileri sayesinde birinci çeyrek gelir tahminini 3 katına çıkardı. 

  Kripto Para Madenciliği Artıyor

  Nvidia yetkilileri tarafından daha önce yapılan hesaplamalarda belirlenen tahmini gelir 50 milyon dolar seviyesindeydi. Bitcoin madenciliği için artan grafik işlemcisi talep doğrultusunda Nvidia yetkilileri bu gelir tahminini 150 milyon dolar olarak güncelledi. Şirketin bu güncelleme hakkında düzenlediği basın açıklamasında iyimser bir bakış açısında piyasadaki artan talebe dikkat çekildiği görüldü.

  Nvidia CEO’su Colette Kress, söz konusu gelir artışı hakkında yaptığı açıklamasında büyüme rakamlarına değindi:

  Talep güçlü biçimde artmaya ve stoklarımızı aşmaya devam ediyor. Bu yılın büyük bir bölümünde talebin arzı aşmasını bekliyoruz. Birinci çeyreğin sonrasında kademeli büyüme noktasında yeterli tedarikimizin olacağına inanıyoruz.” Kripto para uzmanları ise şirketin gelir tahminindeki bu üç kat artışı, kripto madenciliği donanımlarına artan talep kaynaklı olduğunu vurguladı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle