Kripto Para

El Salvador’un IMF kredisi tehlikede mi?

  El Salvador, attığı Bitcoin (BTC) yasası adımı ile Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi kurumların eleştirisi ile karşı karşıya kalmıştı. Ancak El Salvador Merkez Bankası Başkanı, bu durumun El Salvador’un IMF’den alacağı 1,3 milyar dolarlık krediye engel oluşturmayacağını ifade etti.

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi konumundaki El Salvador’da, 9 Haziran günü Bitcoin (BTC) yasası oy çokluğuyla kabul edildi. Kabul edilen bu yasa, 7 Eylül tarihinde resmi olarak yürürlüğe girdi. 7 Eylül’den itibaren El Salvador’da artık işletmeler, Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kabul etmek zorunda. Ancak El Salvador’da atılan BTC adımlarının yankıları dünya genelinde hissedilmeye devam ederken, Dünya Bankası ve IMF gibi kurumlar, El Salvador’un bu kararını eleştirmişti.

  Rodriguez, BTC’nin Engel Olmayacağını Düşünüyor

  Birçok uzman isim ve ekonomist, El Salvador’un kredi notunun düşeceğini ve ilerleyen dönemlerde IMF gibi kurumların, ülkeye zorluk çıkarabileceğini tahmin ediyordu. Bu konu yeniden gündeme geldi. Ancak El Salvador Merkez Bankası Başkanı Douglas Rodriguez, yakın tarihli bir röportajında, IMF’den alacakları 1,3 milyar dolarlık kredi için bu durumun engel oluşturmayacağını ifade etti. Rodriguez “IMF’ye açıkça Bitcoin ve Chivo’nun bizim için bir ödeme şekli olduğunu anlattık” dedi.

  Dougles Rodriguez’in Açıklamaları

  Bitcoin’in, kredi alınması için bir engel oluşturmadığını ve IMF ile görüşmelere devam ettiklerini ifade eden Rodriguez, röportajında şu ifadelere yer verdi:

  Biz risk görmüyoruz. Risk varsa da bizi yukarıya doğru taşıyacaktır. Gelecek yıl için yüzde 9 olan büyüme hedefinin de artabileceğini düşünüyoruz. Herkesin olumsuz baktığı volatilite de bunu sağlayabilir. Bitcoin, bir süre sonra spekülatif varlık olarak da görülmeyecek. Ayrıca tüm dünyanın kullandığı bir ödeme sistemi olacak, herkesin katılabildiği bir finansal sistem…

  IMF ile açıkça konuştuk. Onlara Bitcoin ve Chivo’nun, bizim için bir ödeme şekli olduğunu söyledik.”

  El Salvador’a BTC Adımı Sonrası Gelen Tepkiler

  IMF ile El Salvador arasında 2021 yılının başından bu yana kredi görüşmeleri devam ediyor. IMF, El Salvador’u Haziran ayında kripto paraların kullanımının getirebileceği riskler konusunda uyarmıştı. Öte yandan kredi derecelendirme şirketi Moody’s de, El Salvador’un BTC adımının, IMF’den gelmesi beklenen fonları tehlikeye attığını öne sürmüştü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle