Kripto Para

Binance, ABD'de rakiplerini madara etti!

  Kripto para piyasalarında yaşanan düşüşler, kripto para odaklı şirketleri de vurdu. Dünya genelinde birçok kripto para şirketi küçülmeye giderken, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, ABD’deki kolu olan Binance US ile Coinbase ve Robinhood borsalarını solladı.

  Kripto para piyasaları Kasım 2021’den bu yana giderek derinleşen bir ayı piyasasının içinde kaldı. 10 Kasım 2021’de 69 bin dolar ile ATH belirleyen Bitcoin, geçtiğimiz hafta sonunda 17 bin dolar bandına kadar sarktı. Bitcoin’in sert düşüş yaşadığı bu süreçte birçok kripto para odaklı şirket de çalışanlarının bir kısmını işten çıkararak küçülmeye gitmek durumunda kaldı. Birçok kripto para borsası da bu yönde adımlar atarken, işlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, tem tersi yönde işe alımlar gerçekleştirmişti. Binance, ABD’de bir alanda Coinbase ve Robinhood’u gölgede bıraktı.

  Binance Komisyonları Sıfırladı

  Binance CEO’su Changpeng Zhao, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamasında düşüş dönemlerinin borsalar adına bir fırsata dönüştürülebileceğini söylemişti. Yükseliş dönemlerinde reklam ve sponsorluk ücretlerinin çok yükseldiğini ve bu süreçlerin bu nedenle fırsat oluşturabileceğini ifade eden Zhao’nun bu açıklamalarından sonra Binance’ın ABD kolu olan Binance US’tan kritik bir hamle geldi. Binance US; Bitcoin, USDT, USDC ve BUSD işlemlerindeki komisyon ücretlerini sıfırladı. Binance US bu hamlesi ile ABD’nin en büyükleri arasında yer alan Coinbase ve Robihood’u gölgede buraktı.

  Coinbase ve Robinhood Hisselerinde Düşüş

  Binance US’ın söz konusu hamlesi, ABD’de piyasaların açılmasıyla birlikte etkisini doğrudan gösterdi. Nasdaq borsasında halka arz olan ve ABD merkezli en büyük kripto para borsası olan Coinbase’in hisse değerlerinde %5,7’lik ve komisyonsuz varlık alım-satım platformu Robinhood’un hisse değerlerinde ise %1,1’lik düşüşler yaşandı. Binance borsasının bu hamlesini, içinde Coinbase’in de yer aldığı birçok şirketin işten çıkarmalar gerçekleştirdiği bir dönemde ortaya koyması da dikkat çekti.

  Binance CEO’su CZ’nin Açıklamaları

  Hatırlanacağı üzere Binance CEO’su CZ, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kendi çalışanlarını işten çıkarmak gibi bir planlarının olmadığını dile getirmişti. Zhao, bunun tam tersine kadrolarını genişleteceklerini belirtmiş ve “Biz de yükseliş dönemlerinde pahalı reklam kampanyaları yapabilirdik ama bunun yerine kadro genişlemesini tercih ettik” sözlerini dile getirmişti. Zhao’nun bu açıklamalarının, rakiplerine üstü kapalı bir mesaj olduğu iddia edilmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle