Kripto Para

SEC Başkanı’ndan “kripto varlık alanına koruma” çağrısı!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Yatırımcı Danışma Komitesi ile gerçekleştirilen toplantıda, daha önce de belirttiği gibi bir kez daha kripto varlık piyasalarında kapsamlı şekilde yatırımcı korumasını sağlayan düzenleme gerekliliğine dikkat çekti.

  ABD’de kripto para piyasalarının düzenlenmesi adına atılan adımlar ve bu konuda yapılan çağrılar, özellikle yılın 4. çeyreğinde sıklaşmaya başladı. Çin’in, Eylül ayında kripto para kullanımını tümden yasaklaması ile birlikte ABD, kripto para alanına yönelik olumlu adımlar atmaya başladı. ABD’de kripto varlık alanına yönelik ılımlı adımlar atılmaya devam ederken, öte yandan bu alandaki yatırımcıların korunması için düzenlemelerin gerekli olduğu söylemleri de daha sık gündeme gelir oldu. Bu konuda daha önce birçok kez fikir belirten SEC Başkanı Gensler, bir kez daha bu söylemini yineledi.

  SEC Başkanı Daha Kapsamlı Yatırımcı Koruması İstiyor

  Yatırımcı Danışma Komitesi ile gerçekleştirilen toplantıda konuşan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto varlık piyasalarındaki dolandırıcılık ve kötüye kullanım durumlarının altını çizdi. Buradan yola çıkan Gensler, daha kapsamlı yatırımcı koruması sağlanması gerektiğini ifade etti. Kripto varlık piyasalarında bu konularla ilgili olarak endişeli olduğunu ifade eden Gensler, söz konusu toplantıda ayrıca Bitcoin’in gerçek bir inovasyon olduğunu ve kripto para birimleri ile birlikte finansal piyasaların bir değişim geçireceğini de ifade etti.

  Gary Gensler Endişelerini Dile Getirdi

  Toplantıda asıl olarak kripto varlıkların dolandırıcılık ve kötüye kullanım yönlerine dikkat çekerek endişelerini dile getiren Gensler, bu konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “ABD halkı, yatırımcı koruması konusunda önemli eksiklikleri olan merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarında kripto para birimleri satın alıyor, satıyor ve borç veriyor. Bu da piyasaları manipülasyonlara açık hale getiriyor ve yatırımcıları savunmasız bırakıyor. Bu sorunları ele almazsak, birçok insanın zarar görmesinden endişeleniyorum.”

  Gensler, Kripto Para Alanı ile SEC’nin Temas Halinde Olması Gerektiğini Söyledi

  Toplantının sonlarında Gensler, kripto para platformlarının ve kripto varlık ihraççılarının SEC bünyesindeki çalışanlar ile konuşmaları ve SEC ile iletişim halinde olmaları gerektiğini de ifade etti. Konuya ilişkin olarak Gensler şu ifadelere yer verdi:

  “Tarih boyunca devam eden finansal yenilikler, kamu politikaları kapsamı dışında uzun süre gelişim göstermemiştir. Kripto varlık ekosistemi piyasadaki varlığını devam ettirecekse ya da değişim için katalizör olma potansiyellerinden herhangi birine ulaşacaksa, bu alanı kamu politikaları kapsamına alsak iyi olur.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle