El Salvador’un BTC hamlesi ekonomiyi çökertebilir

  El Salvador'un Bitcoin'i yasal para olarak kabul etmesi, kripto para topluluğunda tartışılmaya devam ediliyor. ABD John Hopkins Üniversitesi ekonomi profesörü Steve Hanke de bu tartışmaya katıldı…

  Kripto para basınına röportaj veren ABD John Hopkins Üniversitesi ekonomi profesörü Steve Hanke'den El Salvador’a eleştiri geldi. El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesinin yankıları sürüyor. Ünlü ekonomi profesörüne göre bu hamle “aptallık” olarak yorumlanabilir. 

  Kripto para destekçilerinin tepkisini çeken açıklamalara imza atan Steve Hanke, bu hamlenin mantıksız olduğunu şu ifadelerle açıkladı: “El Salvador’un bu hamlesi, benim Bitcoin’in para olmadığı yönündeki fikrimde en ufak bir değişiklik yapmadı. Buna onay veren başkan ve meclis üyelerinin yaptığı aptallık.”

  Ekonominin Çökmesine Neden Olabilir

  Ünlü ekonomi profesörüne göre bu hamle ülkede ekonominin çökmesine neden olabilecek riskleri içeriyor: “El Salvador Latin Amerika bölgesindeki doları yasal para ilân etmiş 3 ülkeden bir tanesi. Panama, El Salvador ve Ekuador’un bir parası yok. ABD doları kullanıyorlar. Yerel bir paraları yok. Uluslararası en önemli parayı kullanıyorlar. Rusya, Çin ve İran gibi ülkelerde Bitcoin tutanlar ne yapacaklar? El Salvador’daki tüm dolarları süpürge gibi çekecekler.”

  Bu sebeple El Salvador hükümetinin aldığı kararı aptallıktan başka bir şey olarak tanımlayamayan Hanke, şunları söyledi: “Ekonominin çökmesine ve ülkenin dolardan yoksun kalmasına sebep olabilir. Bir Bitcoin ATM’sine gidip, içindeki tüm dolarları çekebilirsiniz. Ülkenin tek nakit parası dolar ve bunun hepsi, kısa süre içinde yok olabilir.”

  Bitcoin ile Ödeme Yapılamayacağını İddia Etti

  Ekonomist Hanke ayrıca halkın Bitcoin satın aldıktan sonra Bitcoin’i ATM’lerde bozdurmak zorunda kalacağını çünkü Bitcoin ile alışveriş yapamayacaklarını dile getirdi: “Siz büyükannenize Bitcoin göndereceksiniz. O da bunu ATM’de dolara çevirecek. Çünkü alışveriş yapmasının başka yolu yok. Bitcoin yasal da olsa, ödemeler ve alışveriş onunla yapılamayacak. Bu bir yalan… Bunun olmasının imkanı yok. Bitcoin günlük ödemelerde kullanılamaz. Pratikte bu olamaz. Yani büyükannenin büyük sorunları olacak”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle