Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 10 – 16 Ağustos 2022

  Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto piyasaların lider varlıklarının dışında altcoin piyasaları da hareketlilik yaşamaya devam ediyor. 10 – 16 Ağustos 2022 haftasında da kritik seyir takip edildi. ABD’den gelen veriler, küresel piyasalarda petrol fiyatlarındaki artış ve FED’in faiz tutumu, hali hazırda riskli bir yapıda bulunan kripto varlıklara karşı baskının oluşmasına da devam ediyor. Piyasa değeri ile ilk sıralarda yer alan altcoinlere ilişkin haftalık hareketler yakından takip edildi.

  Altcoin fiyatlarında görülen yeni harekete ilişkin detayları özel haberimizde sizler için derledik. İşte altcoin piyasalarında haftanın gelişmeleri…

  10 Ağustos Çarşamba Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta ortasında büyük kripto para birimlerinin değerinde yaşanan artış altcoin piyasalarını da etkiledi. BNB, Cardano (ADA), XRP, Solana (SOL) ve Dogecoin (DOGE) için olumlu havalar esmeye başladı. 24 bin dolara kadar tırmanan Bitcoin ve 2 bin doları kısa süre test eden Ethereum sonrasında altcoinlerin hareketliliği dikkat çekiyor. 

  Ripple Labs, Celsius Network’ün varlıklarını satın almak istediğinin açıklaması ile piyasalarda yeni bir hareketlilik de başladı. İflas ettiğini açıklayan Celsius Network’ün varlıklarını satın almak için harekete geçen Ripple, bu hamlesi ile dikkatleri bir kere daha üzerine çekmeyi başardı. 

  10 Ağustos Çarşamba gününde öne çıkan bir diğer önemli altcoin haberi ise Yapı Kredi tarafından Avalanche ile yapılan işbirliği açıklaması oldu. Yapı Kredi, blok zincir platformu Avalanche ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinin blok zincir teknolojilerine karşı destekleyici tutum sergilemesi ise önemli bir gelişme olarak görüldü.  

  11 Ağustos Perşembe Altcoin Borsa Özeti 

  11 Ağustos Perşembe gününde altcoin piyasaları yeni bir hareketlilik ile dikkat çekti. Piyasa değeri ile ilk sıralarda yer alan BNB Coin, 328 dolar ile güne başlayarak yüzde 1,58 seviyelerinde bir değer kaybı ile günü tamamladı. Benzer etkiler ADA, XRP ve Sol gibi diğer büyük altcoinlerde de görülmeye devam etti. 

  Popüler kripto para analisti tarafından BTC, DOT ve Rose gibi varlıkların ele alınmasının ardından ortaya çıkan analizler ise günün öne çıkan haberleri arasında yerini aldı. Rekt Capital, blok zincir platformu Polkado (DOT) hakkında yaptığı yorum ile öne çıktı. DOT’un tekrardan yükselişe geçmek için 9,27 dolar seviyesini koruması gerektiğinin altını çizdi. 

  Öte yandan altcoin piyasalarında 11 Ağustos bir sürprize daha sahne oldu. Ethereum hakkında yapılan yeni tarihlerin belirlenmesi ve Merge güncellemesi hakkında detayların da ortaya çıkmasının ardından altcoinlerde de hareketlilik görüldü.  

  12 Ağustos Cuma Altcoin Borsa Özeti 

  12 Ağustos Cuma gününde hafta sonu hareketliliğinin görüldüğü altcoin piyasalarında BNB %1,36 oranında değer kazanarak günü tamamlamıştır. Cardano (ADA) ise benzer bir seviye ile %1,87 oranında değer kazanarak 0,5414 dolar seviyesiyle günün en yüksek değerini görmeyi başardı. XRP yüzde 0,37 değer kaybı ile 0,37940 dolar seviyesinden açılışını yaparak, en yüksek 0,38 doları görerek günü kapattı. 

  Cuma gününde öne çıkan en önemli gelişmeler ise Ethereum’un Merge ile kurumsal için çok daha cazip hale geleceğinin açıklanması oldu. Goldman Sachs eski patronu tarafından yapılan bu yorum piyasaları etkileyen önemli bir unsur olarak değerlendirildi. 

  Öte yandan alacaklıların Celsius’un Bitcoin satmasına yönelik karşıt görüş bildirmeleri sonrası güvensizlik unsuru iyice artış gösterdi. Üst üste gelen iflas haberlerinin ardından altcoin piyasalarında da sert fiyat hareketlerinin görülmesi dikkat çekti. 

  13 Ağustos Cumartesi Altcoin Borsa Özeti 

  13 Ağustos Cumartesi günü Polkadot (DOT) riskli bir hareket gösterdi. Yüzde 1,89 oranında gerçekleşen günlük değer kaybı sonrasında 9,250 dolar seviyesine kadar gerileme görüldü. BNB ise 328 dolar seviyesinden bir önceki açılışına göre yüksek seviyede açılış yapsa da 323 dolara kadar geriledi ve günlük değer kaybı %1,19 seviyelerinde gerçekleşti. Solana (SOL) ise hafta sonuna etkili girdi. %2’nin üzerinde bir değer kazanarak 48,341 dolara kadar yükselmeyi başadır. ADA, DOGE ve diğer altcoinlerde ise yüksek volatilite görüldü. 

  Hafta sonu itibariyle kripto para piyasaları sakin bir ilerleme kaydetti. Öte yandan altcoin piyasaları için ilk 10 en yüksek piyasa değeri sıralamasında ise değişimler görülmeye başladı. En büyük kripto paralar arasında kızışan mücadelede Cardano (ADA) hafta sonu gösterdiği çıkış ile dikkatleri üzerine çekti. 

  Cumartesi gününde %3,55 oranında değer kazanan Cardano (ADA), 0,56 dolar seviyesine kadar yükselmeyi başardı. Önceki gün 0,52 dolara kadar düşmesinin ardından gelen bu sert yükseliş ise piyasa sıralamalarının da değişmesine neden oldu.  

  14 Ağustos Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  14 Ağustos altcoin piyasaları için rekabetin yine yüksek olduğu gelişmelere sahne oldu. 2 ayın zirvesini gören Cardano (ADA), XRP’yi geride bıraktı. 6’ıncı en büyük kripto para olmayı başaran ADA, piyasa değeri 19,1 milyar dolar seviyesine kadar ulaşmayı başarmıştır. 

  XRP cephesinde ise kötü bir görünüm takip edildi. 0,62 oranında değer kaybeden XRP, 0,37 dolar banında ilerleyişini sürdürmeye devam etti. Öte yandan liderliği hala elinde bulunduran BNB ise yüzde 2’ye varan değer kaybı ile 324 – 330 dolar bandında hareket etti. Genel görünümde ise altcoin piyasalarında risk faktörü yüksek değerlendiriliyor.

  Hafta sonu haber akışının az olduğu piyasalarda liderlik yarışı dikkat çekti. Değer arışı ile güçlü bir çıkış yapan ADA hafta sonunda yatırımcıların takip listelerinde ilk sıralarda yerini almayı başardır.  

  15 Ağustos Pazartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde altcoin piyasaları hareketlendi. Solana (SOL) 44 – 47 dolar bandında ilerleyerek yüzde 2,60’lara varan değer kaybı yaşadı. Yüzde 1,90 oranında değer kaybeden bir diğer varlık DOT ise 8,640 dolar seviyesine kadar geriledi. ADA ise yeni haftaya hafta sonu yaptığı yüzde 3’lük prim ile benzer şekilde %3,44 oranında değer kaybı ile risk unsurunu kanıtladı. XRP ise nispeten yatay bir seyir ile takip edildi. 

  Altcoinlerde bu haftanın öne çıkan en önemli haberi ise Terra kurucusu Do Kwon’ın açıklaması oldu. Terra için müfettişlerin kendisine ulaşmadığını söyleyen Kwon, Terra’nın çöküşünü araştıran Güney Koreli müfettişlerle bir iletişiminin olmadığını ve henüz ulaşmadıklarını söylemesi dikkat çekti. 

  Wall Street devinin yaptığı duyuru ise piyasaları hareketlendiren diğer bir gelişme oldu. Blackroc’un enerji verimli altcoin projelerini destekleyeceğini duyurması haftanın en kritik gelişmesi olarak değerlendiriliyor. 

  16 Ağustos Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Haftanın ikinci işlem gününde lider altcoinlerden BNB – %1,06 seviyesinde değer kaybederek 319 dolardan yaptığı açılışı, 312 dolara kadar düşürdü. Solana (SOL) ise 16 Ağustos Salı gününde 6.25M hacim ile 47 dolar seviyesini test ederken, en düşük 42,777 dolar seviyesine kadar düştü. 

  Polkadot (DOT) ise yatay bir seyir izleyerek 9.380 dolara kadar tırmansa da gününün en düşüğü 8,640 doları gördü. Cardano (ADA) projesi yüksek hacimle 0,57 dolar seviyelerini test etmeye devam etti. Ripple cephesinde ise XRP 0,49 seviyesinde primle 0,38 doları görmeyi başardı. Genel görünümde ise piyasalarda volatilite görülüyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle