Kripto Para

El Salvador’da BTC karşıtı halk yine sokakta

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador’da Bitcoin (BTC) yasasının resmi olarak yürürlüğe girmesine sayılı günler kaldı. 7 Eylül’de yürürlüğe girecek olan yasa için, El Salvador’da BTC karşıtı halk sokağa döküldü.

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Haziran başlarında Kongre’ye Bitcoin (BTC) yasa tasarısını sunacaklarını açıkladı. Ardından Kongre’de bu yasa tasarısı oy çokluğuyla kabuk edildi ve 8 Haziran tarihinde Bitcoin, El Salvador’un resmi para birimi ilan edildi. Yasa, 7 Eylül tarihinde resmi olarak yürürlüğe girecek ve tarihten itibaren El Salvador’da dolaşımda ABD doları ile birlikte BTC kullanılabilecek. Kripto para piyasaları için büyük heyecan yaratan bu gelişme, El Salvador’da halkın bir kısmını huzursuz ediyor.

  Eylemciler BTC Fiyatının Sabit Olmayışından Şikayetçi Oldular

  BTC karşıtı El Salvadorlular, hükümetin attığı BTC yasa adımından dolayı duydukları rahatsızlıkları sokağa çıkarak dile getirdi. Daha önce de muhalif siyasi isimlerle birlikte sokağa dökülen BTC karşıtları, Euronews TV haberine göre Cuma günü bir kez daha ülkenin başkenti San Salvador’da sokağa çıkıp protesto yürüyüşü yaptı. Yürüyüş BTC karşıtlarının arasında emekliler, engelliler, işçiler ve gazilerin de bulunduğu belirtildi. Protestoda, halk en çok da BTC fiyatının stabil olmamasından şikayetçi oldu.

  “Bitcoin Üzerinde Hiçbir Kontrolümüz Yok”

  El Salvador’da halkın bir kesimi, maaşların BTC ile ödenmesinden endişe duyuyordu. BTC fiyatının volatil bir yapıda olmasından dolayı duyulan bu endişe, protestoda topluluklar tarafından da dile getirildi. Söz konusu protestolara katılan bir işçi sendikasının üyesi olduğu belirtilen Stanley Quinteros, yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  Biz bu kripto paranın yüksek dalgalanmalara sahip olduğunu biliyoruz. Değeri her an değişiyor ve üzerinde hiçbir kontrolümüz yok.”

  Protestocular “Bitcoin’e Hayır” Pankartlarıyla Yürüyüş Yaptı

  Protestolara katılan BTC karşıtı halk, başkent sokaklarında “Bitcoin’i istemiyoruz” ve “Kara para aklamaya hayır” yazılı pankartlar eşliğinde yürüyüş yaptı. BTC karşıtı eylemlere destek veren El Salvadorlu bir sosyal medya kullanıcısı, eylemlerde çekilen bir görüntüyü Twitter’dan paylaştı. “Blanca Huezo” isimli kişi, paylaşımında şu ifadelere yer verdi.

  Mükemmel insanlar Bitcoin’i istemiyor! Buradaki herkes ‘Bitcoin’e hayır’ diyor. Bitcoin yasasını sadece Bukele istiyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle