Kripto Para

El Salvador Başkanı BTC dağıtımının detaylarını anlattı!

  El Salvador’da vatandaşlara 30 dolarlık Bitcoin (BTC) dağıtılacağı daha önce duyurulmuştu. Bunun, devlet eliyle verilen cüzdanlara gönderileceği de açıklanmıştı. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, BTC dağıtımı ile ilgili bilinmeyen ve merak edilenleri Twitter üzerinden anlattı.

  El Salvador, kripto para piyasalarında ve dünyada bir ilki gerçekleştirerek Bitcoin’i (BTC) ülkenin resmi para birimlerinden biri ilan etti. Bu adım yeterince ses getirmişken, bir de El Salvador’da vatandaşlara 30 dolarlık Bitcoin dağıtılacağı ve bunun karşılığında hiçbir ücret alınmayacağı belirtildi.

  Alınan karar büyük oranda olumlu karşılansa da karara eleştiriler de gecikmedi. Kamuoyunda gündem oluşturan bu kararın ardından El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, dağıtım işlemi ile ilgili merak edilenleri anlattı. Bukele aynı zamanda eleştirilere de cevap verdi.

  Vatandaşlar ATM’lerden BTC’lerini Nakit Olarak Çekebilecek

  Twitter üzerinden BTC dağıtımı ile ilgili detayları anlatan Bukele, El Salvador’un resmi BTC cüzdanı Chivo’yu da tanıttı. Başkan, vatandaşlara ücretsiz dağıtılacak olan 30 dolarlık Bitcoin’lerin ilk etapta dolara dönüştürülemeyeceğini ifade etti. Bukele, bunun dışında ise herkesin elindeki Bitcoin’leri istediği zaman dolara çevirebileceğini söyledi.

  Ayrıca elindeki Bitcoin’leri dolara çeviren vatandaşlar, bu paralarını nakit olarak her an ATM’lerden de çekebilecek. Bukele, yapılacak olan bu işlemlerin tamamının komisyon alınmadan yapılabileceğini belirtti.

  Niyab Bukele’nin Açıklamaları

  İlk etapta dağıtılan 30 dolarlık BTC’ler dolara dönüştürülemeyecek ancak harcamalarda kullanılabilecek. Bukele, bunun nedeninin herkesin BTC alışkanlığı kazanması için olduğunu dile getirdi. Nayib Bukele Twitter üzerinden flood şeklinde paylaştığı açıklamalarını şu ifadeler altında derledi:

  Bitcoin Yasası hakkında yayılmaya çalışılan yanlış bilgileri ortadan kaldırmak için bazı bilgiler paylaşmamız gerekiyor.”

  Bukele’nin Paylaştığı Detaylar

  Bukele, paylaşımlarında birçok detaya değindi. Bukele’nin yer verdiği bilgiler şöyle:

  1. Devletin sağlayacağı cüzdan (Chivo) dışında da cüzdanlar kullanılabilecek.
  2. Chivo, tüm cüzdanlarla uyumlu olacak.
  3. Cüzdanlardaki kişisel bilgiler zaten hükümetin elinde var olan bilgiler olacak.
  4. Chivo’nun hiçbir maliyeti olmayacak. Havale ücreti, komisyon vs. alınmayacak.
  5. Cüzdandaki varlıklar her an dolar olarak çekilebilecek. ATM’ler dahil.
  6. Chivo’daki varlıkları ülkedeki 200’den fazla ATM’den çekmek mümkün olacak. Ayrıca bu ATM’lerden para yatırıma, BTC satın alma gibi başka işlemler de yapılabilecek.
  7. Bitcoin’in piyasada “o anki değeri” her zaman geçerli olacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle