Kripto Para

İran dijital Riyal denemesi için düğmeye basıyor!

  İran Merkez Bankası, yaptığı açıklama ile dijital Riyal denemelerine bu hafta başlanacağı bilgisini paylaştı. Yeni para birimini “kripto riyali” olarak tanımlayan banka, bu yeni proje ile ulusal para birimleri üzerindeki kontrol güçlerinin artacağını düşünüyor.

  Merkez Bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) konusunda önemli bir haber bu kez İran’dan geldi! İran Merkez Bankası tarafından dün yapılan açıklama ile dijital Riyal için bu hafta deneme çalışmalarının başlatılacağı bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.

  Yeni Merkez Bankası Parası “Kripto Riyali” Olarak Adlandırıldı

  İran Merkez Bankası tarafından duyuruda yeni dijital para biriminin “kripto riyali” olarak isimlendirileceği söylendi. Ülke, itibari para biriminin dijital varlık olarak etkin bir şekilde kullanma adına önemli adımlarına bir yenisini daha ekleyerek tüm dikkatleri üzerine çekti.

  CBDC çalışmalarıyla ilgili yayımlanan son güncellemede hedefi, kapsamı ve olası tehditleri ve fırsat alanları ile ilgili bir taslak çıkmıştı. Kripto Riyali olarak tanımlanan yeni para ile birlikte ülke, itibari para birimindeki kontrolünü de artırabileceğini düşünerek bu konuya oldukça hassas yaklaşıyor.

  ABD Teknoloji Devi IBM’in İmzası Var

  İran’ın dijital para biriminin nerede çalışacağına yönelik paylaşılan detaylarda ABD imzası dikkat çekiyor! Merkez Bankası yaptığı açıklamada IBM tarafından kurulan açık kaynaklı kurumsal Blockchain platformu olan Hyperledger Fabric tarafından geliştirilen Borna isimli platformu kullanacak.

  İzinli dağıtılmış defter teknolojisine (DLT) sahip olan bu platform, varlık erişiminde yetkiyi İran Merkez Bankasına veriyor. Bu hamle ile dijital Riyal, Bitcoin ya da diğer altcoin’lerden farklı olarak merkezsiz bir yapıda değil doğrudan merkezi bir yapıda inşa ediliyor.

  Güvenlik Konusunda İranlı Yetkililer İddialı

  İran Merkez Bankası Başkanı Ali Salenhabadi tarafından yapılan bilgilerde güvenlik konusundaki iddialı tutum dikkat çekti. Banknot ve madeni paralar ile birlikte kripto riyalinin yeni bir ulusal para birimi olarak görüleceği bilgisi paylaşıldı.

  Kripto riyalinin güvenliği konusunda konuşan yetkililer, yüksek güvenlik seviyesinin altını çizdiler. İran dijital para biriminin takip edilebileceği söylenirken, kripto cüzdanlarındaki dijital varlıkların kötü niyetli kişilerin eline geçse bile takip sistemi ile bu sorunun ortadan kalkacağı belirtiliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle