Kripto Para

DOGE köpek NFT’si 4 milyon dolara satıldı

  2010 yılında Japon anaokulu öğretmeni Atsuko Sato’nun sahiplendiği Shiba Inu cinsi köpeğin 2013’te sosyal medyada viral olan fotoğrafı, daha sonra Dogecoin’in (DOGE) simgesi olmuştu. Meşhur fotoğrafın geçtiğimiz günlerde Zora pazarında NFT (no-fungible-token) olarak satışa çıkarılacağı açıklandı. Fotoğrafın NFT versiyonu 1.696,9 Ethereum’a (ETH) satıldı.

  Dogecoin (DOGE) 2013 yılında, Bitcoin (BTC) parodisi bir kripto para birimi olarak piyasaya sürüldü. Tamamen şaka amacıyla piyasaya sürülen Dogecoin, aynı zamanda “meme” (MEM) kültürünün de ilk kripto para ürünü oldu. Dogecoin’e ilham veren ve aynı zamanda Dogecoin’in sembolü haline gelen Shiba Inu cinsi köpeğin fotoğrafının geçtiğimiz hafta NFT (non-fungible-token) olarak satışa çıkarılacağı öğrenilmişti. Söz konusu NFT satışı gerçekleşti. Zora pazarında yapılan NFT satışında Dogecoin köpeğinin fotoğrafı 1.696,9 Ethereum’a (ETH) satıldı.

  İkonik Fotoğraf Reddit’te Viral Olmuştu

  Satışın gerçekleştiği sırada ödenene Ethereum’lar yaklaşık 4 milyon dolara denk geliyordu. Söz konusu meşhur köpek, 2010 yılında Japon anaokulu öğretmeni Atsuko Sato tarafından sahiplenildi. Sato, “Kabosu” ismini verdiği köpeğinin fotoğrafını sık sık sosyal medyadan paylaştı. 2013 yılında Kabosu’nun yandan baktığı o meşhur masum fotoğraf, Reddit’te viral oldu. Ardından Bitcoin parodisi olarak piyasaya şaka amacıyla sürülen Dogecoin’in simgesi de o fotoğraf olarak kaldı.

  Dogecoin İnanılmazı Başardı

  2021 yılına geldiğimizde, tamamen bir viral fotoğraftan şaka amacıyla ortaya çıkan Dogecoin, yine Reddit’in de büyük desteği ile inanılmaz seviyelere ulaştı. Dogecoin, elde ettiği yükselişler ile 0,73 dolarda tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Ayrıca piyasaya değeri ile 90 milyar doları aşarak, bir dönem en büyük 4. kripto para konumuna kadar yükseldi. Şimdi ise Dogecoin, 40,1 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük 6. kripto para konumunda.

  Açık Artırmada Büyük Çekişme Yaşandı

  Dogecoin’in ikonik olan viral fotoğrafı, sahibi Atsuko Sato tarafından NFT olarak Zora pazarında satışa çıkarıldı. Gelirlerinin bir yardım kurumuna bağışlanacağı açık artırma satışında, müzayedede “PleasrDAO” ile “TwoDollaHotDoge” arasında bir çekişme yaşandı. Çekişmenin kazananı 1.696,9 ETH ödeyen PleasrDAO oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle