Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 8 – 14 Mart 2022

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki hareketlilikler altcoinlerde de önemli değişiklikleri beraberinde getiriyor. En büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) geride kalan haftada volatilitesi yüksek bir görüntü çizdir. İnişli çıkışlı bir grafik çizen Ethereum fiyatında etkili olan haber akışları da altcoin yatırımcıları tarafından yakından takip edildi. Lider altcoin ETH ve piyasayı etkileyen gelişmeler basında da geniş yankı buldu.

  8 Mart – 14 Mart 2022 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  8 Mart Salı Ethereum Borsa Özeti

  Hafta başında negatif sinyaller gösteren Ethereum, haftanın ikinci işlem gününde pozitife dönerek yatırımcısını sevindirdi. ETH fiyatı 8 Mart Salı gününde yüzde 3.40 oranında artarken 2.577 dolarlı seviyelere ulaştı. Gün içinde daha yüksek seviyeye ulaşan ancak bu bölgeden satışla karşılaşan Ethereum piyasasındaki belirsizlikler devam etti.

  Ethereum için oluşturulan bir 2. katman ölçeklendirme çözüm platformu Polygon ağında meydana gelen sorunlar yatırımcıları tedirgin etti. Ancak geliştiricilerden yapılan açıklamada tüm fonların güvende olduğu ve ekibin sorunu çözmek için geçici bir çözüm ürettiği görüldü. 

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Real Vision kurucusu Raoul Pal, Bitcoin'e olan ilgisinin Ethereum'a kayma sebebini açıkladı. Ethereum'u şu an yatırım yapılacak en iyi kripto para olarak gördüğünü gören uzmanın bu açıklamaları BTC destekçilerinden tepki toplarken ETH yatırımcılarının büyük desteğini duydu. 

  9 Mart Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Dünkü pozitif sinyallerin üzerine Ethereum fiyatında yükseliş sinyalleri 9 Mart Çarşamba gününde de devam etti. Kritik seviyeleri geride bırakan Ethereum fiyatındaki bu yükseliş yatırımcıları umutlandırırken popüler borsalarda 2.772 dolara kadar yükseliş takip edildi. Çarşamba gününde Ethereum 2.726 dolarlı seviyede kapanış yaptı. 

  Kripto para tahminleri ile yatırımcıların yakından takip ettiği Peter Brandt, Ethereum (ETH) ile ilgili dikkat çekici grafik paylaştı. Tecrübeli analiste göre Ethereum şu anda simetrik bir üçgen deseni oluşturmaya başladı ve bu durum genellikle piyasaların karışık olduğu zamanlarda ortaya çıktı. 

  WhaleStats verilerine göre en iyi 1000 Ethereum balinasının son 30 günde satın aldığı kripto paralar yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. Balinaların en çok FTX token toplamaya devam etmesi altcoin piyasasındaki dengeleri değiştirdi. Zararda bekleyen pek çok yatırımcının pes ettiğini ve markete teslim olduğu dikkatlerden kaçmadı. 

  10 Mart Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  ETH yatırımcılarının yükseliş hareketlerini takip ettikleri bu dönemde sert satışlar 10 Mart Perşembe günü geldi. Kripto para piyasası genelinde yaşanan düşüşle birlikte Ethereum fiyatı yüzde 4.42 oranında değer kaybetti. ETH fiyatı popüler borsalarda 2.606 dolardan işlem gördü. 

  Tecrübeli kripto para analisti Wolf, önümüzdeki tarihlerde Ethereum fiyatının tekrar 2.000 dolar altına çekilebileceğini vurguladı. Wolf, son paylaşımında Ethereum’un 1 günlük grafiğini yorumladı ve durumun nasıl sonuçlanacağını yatırımcılara açıkladı. Analiste göre ETH fiyatının düşüşü bir süre daha devam edebilir. 

  Ünlü kripto para analisti Nicholas Merten, “Şu an ETH fiyatında başka bir düşüş görüyoruz ancak şu ana kadar daha önce Haziran ayında başlayan trendi korumayı başardık ve bunun da benzer bir şey olacağını düşünüyorum.” ifadeleriyle dikkat çekti. Ünlü analistin bu yorumları ETH topluluğunda büyük ilgi gördü. 

  11 Mart Cuma Ethereum Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir grafik çizen en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum fiyatı 11 Mart Cuma gününde yüzde 1.90 oranında düştü. Ethereum grafiğindeki bu düşüşler peş peşe gelince yatırımcılardaki korku giderek arttı. Lider altcoin günün sonunda 2.556 dolarlı seviyeye kadar gerilemesiyle yatırımcıları tedirgin etti.

  ABD merkezli bankacılık devi Goldman Sachs , müşterilerinin kripto para endüstrisine daha fazla erişim sağlaması için Galaxy Digital’in Ethereum (ETH) fonuna bağlanacağını duyurdu. Dev bankadan ETH yatırım hamlesinin gelmesi yatırımcılarda büyük heyecan yaratsa da piyasada fiyatlar olumlu etkide bulunamadı. 

  Ethereum’un Proof of Stake (PoS) mekanizması için oluşturduğu ETH 2.0 adresindeki coin miktarı 10 milyon adet ETH’yi aşarak önemli bir seviyeye yükseldi. Ethereum’un Proof of Stake mekanizmasına geçmeden önceki son testnet’i için az bir zaman kalması da yatırımcıları heyecanlandırırken bu gelişmelerin fiyatlara yansımaması yatırımcıları tedirgin etti. 

  12 Mart Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde Ethereum başta olmak üzere tüm altcoinlerde volatilite düştü. Gün içinde en yüksek 2.612 dolar ile 2.555 dolar arasında seyreden Ethereum küresel piyasalardaki hareketleri izledi. 12 Mart Cumartesi günü kapanışta yüzde 0.50 oranında artan Ethereum böylelikle 2.569 dolarlı seviyenin üzerinde fiyatlandı. 

  10 milyon token barajı aşıldıktan sonra ETH geliştiricileri yeni PoS sisteminin testlerini hızlandırarak ağdaki geliştirmelere dikkat çekti. ETH geliştiricisi Marius van der Wijden, PoS sistemine geçiş öncesi son testnet olan Kiln ağının başlatıldığını duyurdu. Uzmana göre bu test tamamlandıktan sonra ETH geliştiricileri Ropsten, Rinkeby ve Goerli gibi testnet’leri birleştirmeye başlayacak.

  Kripto para yatırımcılarının takip ettiği Blockchain analitik firması Santiment, Ethereum’un (ETH) önemli bir metriğe dayanarak daha fazla düşme riskine dikkat çekti. Yatırımcıları bu riske karşı uyaran Santiment analistlerinin açıklaması basında geniş yankı buldu. 

  13 Mart Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Ethereum fiyatındaki hareketlilikler yatırımcılar tarafından yakından takip edildi. Popüler kripto paralarda görülen düşüş trendine uyan Ethereum, 13 Mart Pazar gününde yüzde 2 oranında değer kaybetti. ETH fiyatındaki bu düşüşle birlikte 2.516 dolarlı seviyelerden fiyatlanması yatırımcıları düşüş konusunda endişelendirdi.

  Santiment Ethereum’un fiyat hareketinin düşüş sinyalleri verdiği uyarısıyla ETH boğalarının kontrolü kaybettiğini duyurdu: “Ocak 2022’nin en düşük seviyelerinin ardından Şubat, şimdiye kadar daha yüksek bir düşüş kaydetti. Boğalar, 3100 – 3200 dolar civarındaki direncin, devam etmek için daha yüksek bir zirve oluşturmak üzere kırılmasını umarsa iyi olur. 2000 dolara geri dönmek hoş olmaz.” ifadeleri dikkat çekti. 

  Kripto veri toplayıcı Cryptorank’e göre Ethereum ağındaki işlemler için gas fee, Ağustos 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Ethereum ağı kullanıcılarını sevindiren Gas fee, bu yılın başından beri istikrarlı bir biçimde düşmesiyle ağın potansiyelini ön plana çıkardı. 

  14 Mart Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Analistlerin kritik olarak gösterdiği seviyelerde işlem gören Ethereum yeni haftanın ilk işlem gününde toparlanma sinyalleri yaktı. 14 Mart Pazartesi gününde yüzde 2.88 oranında artan Ethereum fiyatındaki hareketlilikler yakından takip edildi. Lider altcoin böylelikle 2.589 dolarlı seviyelere kadar tırmandı. 

  Deneyimli analist Justin Bennett, Ethereum’un piyasayı yaklaşık dört aydır düşüş trendinde tutan çapraz bir dirençle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti: “Kasım zirvesinden uzanan bir trend çizgimiz var. Bu zamandan beri, Ethereum daha düşük zirveler yaptı. Geçen yılın sonundan bu yana daha yüksek bir seviyeye ulaşamadı.”

  Usta analist grafikte oluşan bu sinyale önem verse de, Ethereum’un 2020’ye kadar uzanan bir yükseliş çizgisi tarafından desteklendiğini hatırlattı. Bu yorumlar piyasadaki ETH hareketlerinde yeniden olumlu sinyalleri beraberinde getiren yükselişi destekledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle