Kripto Para

Dev şirket BTC ETF’ine yatırım yapmaya hazırlanıyor!

  Dev yatırım yönetim şirketi Neuberger Berman, son dönemlerde kripto paralara yönelik hamlelerine ağırlık verdi. Bu alanda çalışmalarını hızlandıran şirket, çeşitli yollardan Bitcoin (BTC) yatırımı yapmaya hazırlanıyor.

  Ağustos 2020’de dev teknoloji şirketi MicroStrategy, Bitcoin (BTC) yatırımı yaparak tüm dünyada ses getirdi. MicroStrategy, bu yatırımıyla “ilk kez kripto para yatırımı yapan kurumsal şirket” unvanını aldı. Şirket, bu hamlesiyle diğer kurumsal şirketlere de adeta tünel açtı ve diğer birçok kurumsal şirket de bu tünelden geçerek kripto para yatırımları yapmaya başladı. Ancak yine de buna rağmen birçok kurumsal şirketin, kripto para yatırımlarını “riskli” buldukları için yatırım yapmadıkları biliniyor. Bu noktada da devreye kripto ETF’leri giriyor.

  Şirket Gözünü BTC ETF’ine Dikti

  82 yıllık geçmişiyle köklü bir yatırım yönetim şirketi olan Neuberger Berman da yaptığı açıklamasında Bitcoin yatırımına hazırlandıklarını ifade etti. Robert Berman ve Roy Neuberger tarafından kurulan yönetim şirketi, 164 milyon dolarlık emtia fonları varlıklarının %5’lik bölümünü Bitcoin vadeli işlemlerine ve fonlarına ayırabileceğini bildirdi. Dev şirketin yönetimi altında 402 milyar dolarlık varlık olduğu biliniyor. Gelen açıklamalara göre şirket söz konusu yatırımları için Kanada’nın BTC borsa yatırım fonlarını (ETF) göz önünde bulunduruyor.

  Ethereum, Şimdilik İhtimaller Arasında Değil

  Neuberger Berman Emtia Stratejisi Fonu’nun, Kanada’nın BTC ETF’ine yatırım yapabileceği dile getirildi. Söz konusu fon, 11 Ağustos tarihinde türev ürünler aracılığıyla BTC ve Ethereum (ETH) hizmetleri sunmak için ilk adımını atmıştı. Ancak gelen açıklamalara bakıldığında, şimdilik Ethereum’un göz ardı edildiği görülüyor. Cuma günü yapılan açıklamalara bakıldığında, yalnızca Bitcoin ile ilgili opsiyonların değerlendirildiği görülüyor.

  Şirket Doğrudan BTC Yatırımı Yapmak İstemiyor

  Fonun araştırdığı listede her ne kadar bazı ETF’ler yer alıyor olsa da fonun yasal endişelerden dolayı doğrudan kripto paralara ya da Bitcoin’e yatırım yapmayı tercih etmediği tahmin ediliyor. Ancak şirket her ne kadar BTC ve kripto paraları doğrudan listesine almamış olsa da şirketin bu alanla kesinlikle ilgilendiği görülüyor. Yönetimi altında 400 milyar doları aşan varlık bulunan bir şirketin, dolaylı da olsa kripto para piyasasına adım atması, sektörde topluluklar tarafından olumlu karşılanacaktır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle