Düşüş onunla başladı! Musk BTC fikrini neden değiştirdi?

  Kripto para piyasalarını sosyal medya paylaşımları ile etkisi altına alan Elon Musk, geçtiğimiz haftalarda Bitcoin (BTC) konusunda fikrini değiştirmişti. Bu fikir değişikliği piyasada büyük depremlerin öncüsü olmuştu. Consensus 2021’de konuşan Ark Invest’in kurucusu Cathie Wood, Musk’ın neden fikir değiştirdiği hakkında konuştu.

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, 2021 yılında kripto para piyasalarının en popüler ve en etkin isimlerinden biri oldu. Aslında Elon Musk geçtiğimiz yıllarda da kripto para piyasalarına karşı ilgisini gösteriyordu. Ancak 2021 yılında sektörün hızla büyümesi ve Elon Musk’ın aynı süreçte Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’tan “dünyanın en zengin insanı” unvanını alması, Musk’ın daha etkin bir isim haline gelmesini sağladı. Özellikle Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) açıklamaları ile piyasadaki etkinliğini kanıtlayan Musk, geçtiğimiz günlerde fikrinin değiştiğini gösterdi.

  Elon Musk, 12 Mayıs tarihinde Twitter’dan bir açıklama yaptı. Ünlü CEO, Bitcoin madenciliğinde fosil yakıtların kullanıldığını, bunun da çevreye zarar verdiğini söyledi. Musk bu nedenle Tesla’nın BTC ödemelerini askıya aldığını duyurdu. Tesla, Musk’ın bu açıklamasından sadece 1,5 ay önce BTC ödemelerini kabul etmeye başlamıştı. Kısa sürede Musk’ın fikrinin bu denli değişmesi, piyasalardaki sert değer kayıplarının ilk etkili adımı olarak kabul gördü. Yatırım yönetim şirketi Ark Invest’in kurucusu Cathie Wood, Musk’ın neden fikrini değiştirdiği hakkında konuştu.

  Wood’a Düşüşlerde ESG Hareketlerini Sorumlu Tuttu

  Cathie Wood, geçtiğimiz hafta yaşanan çöküşte Bitcoin için 500 bin dolarlık fiyat tahmininde bulunarak dikkatleri çekmişti. Wood, Bitcoin’deki sert değer kayıplarından ESG (Environmentel, Social and Governance - Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetim) hareketini sorumlu tuttu. Wood’a göre iddialar yüzünden kurumsal alımlar durdu ve Bitcoin fiyatı çakıldı. Consensus 2021’de konuşan Wood, ayrıca merkez bankalarının BTC almaya başlamalarına şaşırmayacağını dile getirdi.

  Wood: “Sanıyorum Elon Kurumsal Şirketlerden Bazı Telefonlar Aldı”

  Bitcoin’deki değer kayıplarında Elon Musk’ı ve ESG hareketlerini işaret eden Wood, Elon Musk’ın Bitcoin’e çok daha pozitif yaklaşacağını, sürecin daha olumlu ilerleyeceğini öngördüğünü belirtti. Konuya ilişkin olarak Wood “Musk çok daha fazla diyalog kurmayı ve daha analitik düşünmeyi teşvik etti. Sürecin bir parçası olacağını düşünüyorum. Uzun vadede de Bitcoin için daha iyi hareketleri olacaktır.” dedi. Wood, düşüşlerde etkili olduğunu düşündüğü Musk için “Sanıyorum Elon kurumsal şirketlerden bazı telefonlar aldı…” sözlerini dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle