Kripto Para

ABD’de dev siber saldırı! 70 milyon dolarlık BTC isteniyor

  ABD’de son dönemlerde çok sık şekilde gündeme gelen siber saldırılar sonrası, ABD Başkanı Joe Biden, bu saldırıların üzerine düşülmesi konusunda talimat vermişti. Ancak ülkenin ulusal bayram haftasında çok büyük bir siber saldırı operasyonu daha gerçekleşti. Saldırıyı, Rsuça konuşan bir hacker grubu üstlendi.

  ABD, son dönemlerde siber saldırılar ile sık sık gündeme geliyordu ve gelmeye de devam ediyor. Ülkenin ulusal bayram haftasında (4 Temmuz) 200 ABD’li şirkete ve küresel anlamda yüzlerce şirkete fidye yazılım saldırısı gerçekleştirildi. Söz konusu büyük çaplı siber saldırıyı Rusça konuşan bir hacker grubu üstlendi. Saldırganlar fidye yazılımı ile kilitlediği şirketlerin verilerinin geri kurtarılabilmesi için 70 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) talep ediyor.

  Rusça konuşan ve haliyle de Rus oldukları tahmin edilen ancak buna rağmen haklarında bilgi bulunamayan REvil isimli hacker grubu, blog sayfasından bir açıklamada bulundu. REvil, daha önce de ABD’nin en büyük kırmızı et dağıtım şirketi olan JBS’ye karşı bir siber saldırı düzenlemiş ve 11 milyon dolarlık fidye talep etmişti. Bu saldırı sonucu ABD’deki kırmızı et sektörü %25 oranında zarara uğramıştı.

  Saldırıdan 1 Milyondan Fazla Bilgisayar Etkilendi

  Cuma günü gerçekleşen saldırıda 1 milyondan fazla bilgisayar sistemi etkilendi ve bunların birçoğu fidye yazılımı ile kilitlendi. Bu saldırı türünde kurban bilgisayarın verileri saldırganlar tarafından çok güçlü şifreler ile şifreleniyor ve sadece söz konusu talep edilen fidye karşılandığında şifreler kırılabiliyor. Söz konusu saldırıyı da yine aynı hacker grubu üstlendi. Saldırıdan en az 200 ABD’li şirket ve İsveç merkezli bir süpermarket zinciri de etkilendi.

  Saldırılar, hacker grubunun hafta sonunda 2 gün boyunca Miami merkezli bir bilişim şirketi olan Kaseya’ya erişim sağlaması sonucunda gerçekleşti. Hacker grubu Kaseya’nın tüm verilerine ulaştıktan sonra Kaseya’nın müşteri bilgilerini de ele geçirdi.

  Saldırıların Arkasında Rusya’nın Olup Olmadığı Bilinmiyor

  ABD Başkanı Joe Biden, Haziran ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bu konu hakkında yüz yüze görüşmüş ve saldırılardan Rusya’nın sorumlu olması durumunda misilleme tehdidinde bulunmuştu. Bu nedenle de Biden, Putin’i uyarmıştı. Joe Biden, son saldırılarda kesin bir vargı olmadığını, saldırılarda Rus yönetiminin olup olmadığının bilinmediğini açıkladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle