JPMorgan son raporunda BTC için likidite sorununa değindi

  JPMorgan Chase analistleri, Bitcoin için hazırladıkları yeni analiz raporunda piyasadaki düşük likidite sorununa dikkat çekti. JPMorgan Chase, Bitcoin yatırımcılarını piyasa görülebilecek ani düşüşe karşı uyardı…

  Kripto para piyasasının önde gelen dijital para birimi Bitcoin fiyatı hafta sonu yeni bir rekor kırdıktan sonra duraklama dönemine girmişti. Yeni haftaya bir miktar düşüşle başlayan ve düzeltme sinyallerini gösteren lider kripto para birimi yüzde 14'e yakın oranda kayıp yaşadı. JPMorgan Chase analistlerinin başındaki isim Nikolaos Panigirtzoglou ve ekibi, Bitcoin fiyatında yaşanabilecek değişiklikler ve ani hareketler konusunda yatırımcıları uyardı.

  Bitcoin Fiyatında Ani Hareket Uyarısı

  Kasım ayında 18 bin dolar seviyesinden işlem gören Bitcoin, son 3 ayda neredeyse 3 kat fiyat artışı yaşadı. Nikolaos Panigirtzoglou ve JPMorgan analistlerine göre BTC fiyatındaki yükseliş uzun vadede devam edebilecek iken, piyasadaki likidite azalmaya başladı. Kripto para topluluğunda büyük ses getiren bu tespit sırasında hem spot hem de vadeli işlem hacimleri baz alındı.

  Bloomberg kanalında yer alan konuyla ilgili gelişmelere göre söz konusu sayı, altın ve S&P500 gibi pazarlarla karşılaştırıldı. Altın piyasasının Bitcoin’e göre hacmen on kat daha büyük olduğu ifade edildi ve Bitcoin’deki ani fiyat hareketlerine karşı yatırımcılara uyarılarda bulunuldu. JPMorgan analistlerine göre Bitcoin piyasasındaki düşük likidite ani fiyat hareketliliklerine davetiye çıkartabilir

  Kripto Para Yatırımcılarına Uyarı

  Nikolaos Panigirtzoglou ve ekibindeki JPMorgan Chase analistleri, Bitcoin fiyatındaki düşük likidite sorununun kripto para topluluğunda ana gündem maddesi olması gerektiğini söyledi. Uzmanlara göre Bitcoin fiyatı üzerinde ciddi bir değişiklik meydana gelebilir. Öte yandan Tesla CEO’su Elon Musk ile ilgili yapılan bir araştırma, Twitter’da yapılan paylaşımların kripto para fiyatlarını etkileyebileceğini öne sürmüştü.

  Nikolaos Panigirtzoglou konuyla ilgili açıklamasında şunları söyleyerek BTC yatırımcılarını uyardı: “Bitcoin’in piyasa likiditesi, altın veya S&P500 ile kıyaslandığında hala çok küçük kalıyor. Dolayısıyla küçük çaplı sermaye akışları bile fiyat üstünde büyük etkilere sahip olabilir.” Lider kripto para biriminin fiyatında yüzde 14’e yaklaşan miktarda değer kaybıyla sert bir düzeltme etkisi görülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle