Kripto Para

Bitcoin Kararı El Salvador’a Sorun Çıkarabilir!

  Kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poor Global kripto varlıklar ve bu varlıklar üzerinden kar elde amaçlı yatırım aracı olarak kullananları ilgilendiren açıklamalar yapmaya devam ediyor. 

  Zaman zaman ülkelerin gündemi de giren lider kripto para birimi Bitcoin ve diğer kripto paraların yasallaştırılması konusu son olarak Orta Amerika ülkesi El Salvador’un da gündemindeydi. Kısa süre önce kongrede kabul edilen yasa ile Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi ilan eden El Salvador kripto para ve dünya gündeminde kendine yer bulmuştu. El Salvador Devlet Başkanı’nın imzası ile yürürlüğe giren yasa kapsamında ülkede kullanılan ABD Dolar’ı yerine Bitcoin yasal para birimi olarak kabul edilmişti. 

  Kredi Notu Düşebilir

  Dünya çapında saygınlığı bulunan kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poor GlobalEl Salvador’un Bitcoin’ini resmi para birimi olarak kabul etmesi hakkında bazı değerlendirmeler yayınladı. Standart and Poor’a göre kripto paralara karşı ilgisini arttıran ardındanda Bitcoin’i yasal olarak kullanıma süren El Salvador’un kredi notunda düşüş yaşanabilir. Daha önce kripto para varlıklarının kısa sürede emeklilik planı yapmak isteyenler tarafından tercih edildiğini ve bu durumun bazı riskler barındırdığını belirten kuruluş, tahminlerine El Salvadorun’da bu durumdan etkilenebilecek ülkeler arasında olduğunu ekledi.

  El Salvador Ekonomisine Etkisi 

  16 Eylül’de Reuturs’ta yayınlanan rapora göre, El Salvador’un Bitcoin’i benimseme kararı ile bazı risk ve avantajların bir araya geldiği belirtiliyor. Finansal anlamda bazı risklerin olduğu ve bu risklerin El Salvador ekonomisini nasıl etkileyeceği, Bitcoin’in geleceği hakkında da belirleyici olabileceğinin belirtildiği raporda, borç verme sektörü için zorlukların oluşabileceği vurgulandı.

  1 Milyar Dolarlık Kredi 

  Kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poor’a göre, Bitcoin hamlesi ile gündeme gelen El Salvador’un, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yaptığı 1 milyar dolarlık kredi anlaşmasını da riske atabilir. El Salvador’un, Uluslararası Para Fonu ile yaptığı anlaşmanın güvence altında tutulabilmesi için, Bitcoin kararı ve uygulanması önemli bir yer tutabilir. Kuruluşa göre şu an da Bitcoin kararının riskleri, ileriye dönük potansiyel avantajlarından daha fazla.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle