Kripto Para

Dev banka, El Salvador’un kripto hamlesini övdü

  ABD merkezli en büyük bankalardan biri olan Bank of America, son raporunda El Salvador’un Bitcoin hamlesinden bahsetti. Ülkenin BTC’yi resmi para birimi yapmasının faydalarını sıralayan dev bankanın raporu dikkat çekti…

  ABD’nin önde gelen bankacılık kurumlarından Bank of America, kripto para sektörünü yakından ilgilendiren bir rapor yayımladı. Bankanın son raporunda El Salvador ve ülkenin Bitcoin’i yasal para birimi yapmasının faydalarına değinildi. Raporda BTC’nin ülkede yasal para olmasının avantajları sıralandı. 

  Havaleler, finansal dijitalleşme, ABD’li şirketler ile iş yapma alanlarında Bitcoin’in yeni fırsatlar yaratacağı da raporda yer aldı. Havalelerde BTC kullanmanın geleneksel yöntemlere kıyasla işlem maliyetlerini potansiyel olarak azaltabileceği belirtildi. El Salvador’a yapılan para transferi miktarının ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 24 gibi bölümünü oluşturduğa vurgu yapıldı. 

  Bitcoin’in Finans İşlemlerindeki Faydaları

  El Salvador’da havale gibi para transferi işlemlerinin GSYİH yüzde 2.4’üne denk geldiği açıklandı. Bank of America uzmanlarına göre işlem maliyetlerinin düşmesi sayesinde harcanabilir gelirlerde artış olacak. El Salvador’un Bitcoin kararı için bir diğer olumlu gelişme ise finansal dijitalleşme olarak belirtildi. 

  Rapora göre Bitcoin’in ülkede yasal para birimi olarak benimsenmesi tüketiciler için daha fazla seçeneği gündeme getirecek. ABD merkezli şirketler, El Salvador ile daha fazla iş yapabilecek. Bitcoin’in kabul edilmesi ülkeye BTC madencileri ve ATM şirketlerinin yatırım yapmasıyla doğrudan yabancı sermaye girişi sağlayacak.

  BTC Madencileri İçin Cazip Adres

  Güney Amerika ülkesi olan El Salvador volkanik enerji açısından zengin bir konuma sahip olduğu için Bitcoin ve kripto para madencilerinin dikkatini çekiyor. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, devlete bağlı jeotermal enerji şirketi LaGeo’nun Bitcoin madencileri için volkanlardan temiz enerji üretebileceğini duyurmuştu.

  Jeotermal enerji kullanarak Bitcoin madenciliği yapılması sektörde büyük heyecan yarattı. İzlanda örneği veren Bank of America, bu ülkenin jeotermal enerji açısından zengin bir ülke olmasına dikkat çekti. Bu sayede Bitcoin madenciliği konusunda temiz enerji kullanarak sektöründe önemli merkezlerden biri haline gelebileceğini vurguladı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle