Kripto Para

DeFi raporu yayımlandı: 285 milyon dolar kayıp

  Merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörü son yıllarda büyük bir gelişme gösterirken bir yandan da siber saldırıların hedefi oldu. Son dönemde artan popülerlik, yeni oluşan piyasanın siber saldırganları radarına girmesine yol açtı…

  DeFi dünyasının artan popülerliği, siber saldırıları da beraberinde getirdi. Merkeziyetsiz finans (DeFi) proje ve protokollerinin giderek ilgi görmesi, bu alanı siber saldırılar için cazip bir hedef tahtasına çevirdi. Kripto para dünyasının en popüler veri analiz ve araştırma firması Messari, son raporunda DeFi protokollerinin uğradığı siber saldırıları inceledi.

  Messari raporuna göre, DeFi protokolleri siber saldırı ve diğer hatalar sebebiyle 2019 yılından bu yana 284.9 milyon dolar kayıp yaşadı. DappRadar verilerine göre bu sayının Ethereum tabanlı DeFi piyasasında kilitli tutulan toplam değerin yüzde 0.65 kadarına tekabül ettiği öğrenildi.

  Messari Raporu Gözler Önüne Serdi

  Kripto para dünyasının tanınmış veri analiz şirketlerinden Messari, DeFi dünyasında gündeme gelen siber saldırıları masaya yatırdı. DeFi protokollerine yönelik başlatılan siber saldırıların yarısı, anlık kredi saldırıları olarak kayda geçti. Siber saldırganlar, bu tür hamlelerde fiyat kahinlerinin geçici hatalarından avantaj sağlayıp kazanç elde edebiliyorlar.

  Kripto para sektöründe gerçekleştirilen siber saldırılar, geçtiğimiz yıllara göre azalma gösterdi. Piyasaya olan talep artmasına ve yatırımcı sayısı çoğalmasına rağmen siber saldırı sayısının azalması enteresan karşılandı. Ancak son yıllarda yapılan saldırıların da yarısından fazlasının DeFi protokollerine yönelik olması dikkatlerden kaçmadı. 

  Sonuncusu Uranium Finance’e Yapıldı

  DeFi protokollerine yapılan siber saldırılarda yüksek miktarda kripto paralar çalındı. 2021 yılında hafızalara kazınan en büyük DeFi saldırısı 37.5 milyon dolar kaybeden Alpha Homora ve Cream Finance protokolleri olmuştu. 

  Bu protokollerin adı DeFi kullanıcıları tarafından iyi bilinse de son siber saldırı BSC tabanlı Uranium Finance protokolüne yapıldı. Son dönemde en büyük saldırılardan biri gerçekleşirken yetkililer bu siber saldırıdan dolayı 50 milyon dolar zarara uğradıklarını açıkladı. Siber saldırganın, token göçü gerçekleşirken projenin akıllı sözleşmesindeki hataları kullandığı öğrenildi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle