Kripto Para

Erling Haaland’ın NFT’si rekor düzeye satıldı!

  Kripto para piyasaları son dönemlerde yaşanan değer kayıpları ile yatırımcılarını endişelendiriyor. Ancak buna rağmen NFT sektöründe işler yolunda gidiyor. Milyonların ilgisini çeken futbol-NFT platformu olan Sorare’de rekor bir satış gerçekleşti. Genç yıldız Erling Haaland’ın NFT kartı rekor düzeylere alıcı buldu.

  NFT (non fungible token), yani değiştirilemez token’lar, 2021 yılında dünyanın en popüler sektörlerinden biri haline geldi. Özellikle müzik, görsel sanatlar, spor, siyaset, dijital ortamlardan ünlü isimlerin NFT alanına adımlar atmasıyla birlikte ciddi bir popülarite kazanan NFT’ler, yakaladığı bu ilgiyi korumaya devam ediyor. Kripto para piyasalarının yükselişi ile yükselmeye başlayan NFT sektörü, son dönemlerde kripto para piyasalarında düşüşler yaşanıyor olsa da bu yükseliş eğilimini korumaya devam ediyor.

  Haaland’ın Kartı Açık Artırmaya Sunulmuştu

  Milyonların ilgisini çeken NFT-futbol platformu olan Sorare’de rekor bir satış gerçekleşti. Almanya Bundesliga takımlarından Borussia Dortmund’un formasını giyen 21 yaşındaki Norveçli yıldız forvet Erling Haaland’ın NFT kartı 265 Ethereum’a (ETH) alıcı buldu. Bu meblağ, Sorare platformundaki en pahalı NFT satışı olarak da kaydedildi. Erling Haaland’ın NFT kartı geçtiğimiz günlerde açık artırma usulü ile satışa çıkarılmıştı. Bu açık artırma, rekor bir satışa imza atmış oldu.

  Erling Haaland’ın NFT Kartı Rekor Düzeyde Alıcı Buldu

  Geçtiğimiz günlerde başlatılan açık artırma, 30 Ocak akşamında sona erdi. Açık artırma başından itibaren heyecanlı bir alıcı düellosuna sahne olurken, açık artırmanın son dakikaları da beklendiği gibi çok heyecanlı geçti. Açık artırmanın son dakikalarında yüksek seviyelerden teklifler peş peşe gelmeye başladı ve en sonunda kazanan alıcı 265,1 Ethereum’luk teklifi ile “Zima Blue” isimli kişi oldu. Rekor satışın gerçekleştiği sırada 265,1 Ethereum, yaklaşık 670 bin dolara denk geliyordu.

  Oyuncu Kartları Neye Göre Değerleniyor?

  Sorare platformu, birçok ünlü futbolcunun ve dev şirketlerin de yatırım yaptığı Fransa merkezli bir platform olarak hizmet veriyor. Sorare platformunda, futbolcuların haftalık performanslarına göre NFT kartlar değer kazanıyor ve bu kartlar alınıp-satılıyor. Ancak bazı futbolcuların haftalık performansları, kartın değerine pek de etki etmiyor. Zira bu oyuncuların kartları zaten hep yüksek değerlerden fiyatlanıyor. Bu futbolcular arasında Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Kylan Mbappe ve Erling Haaland gibi isimler yer alıyor.

  Sorare Platformunda NFT Kartlar

  Öte yandan Sorare platformunda Diego Armando Maradona, Javier Zanetti, Van Basten, Brezilyalı Ronaldo (Fenomen  Ronaldo) gibi dünya futbol tarihine iz bırakmış isimlerin de kartları bulunuyor. Platformda yer alan kartlar; sınırlı, nadir, çok nadir ve eşsiz olarak 4 kategoriye ayrılıyor. Her bir futbolcunun eşsiz bir kartı bulunmuyor. Ayrıca eşsiz kartlardan sadece 1 adet üretiliyor. Sorare platformuna yatırım yapanlar arasında Gerard Pique, Rio Ferdinand ve Antoine Greizmann gibi futbolcular da bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle